Leon Wielki wobec manicheizmu [Leon Wielki, Epistulae: 7, 8 i 15 CPL 1656; Turribius Asturicensis, Epistula ad Idacium CPL 564]
Abstrakt
Artykuł składa się z wprowadzenia do polskiego tłumaczenia 7, 8 i 15 listu Leona Wielkiego (papieża w latach 440-461) oraz z uzupełnienia polskiego tłumaczenia listu Turybiusza z Astorgi do biskupów Galacji w sprawie manicheizmu i pryscylianizmu. Pierwsze polskie tłumaczenie tych źródeł ujawnia nową jak na V wiek taktykę walki Kościoła katolickiego z manicheizmem, nie tylko na argumenty teologiczne, ale odwołanie się do pomocy państwa (List 8 jest w całości kopią odpowiedniego
reskryptu cesarzy Teodozjusza i Walentyniana w sprawie manicheizmu). Listy Leona Wielkiego i Turybiusza ujawniają także braki w teologicznej orientacji biskupów łacińskich, którzy prawdopodobnie nie zauważyli niebezpieczeństwa fałszywej duchowości i życia religijnego, jakie niósł ze sobą „ascetyzm” manicheizmu.
Słowa kluczowe
manicheizm; pryscylianizm; Leon Wielki papież; teologiczny poziom biskupów łacińskich V wieku
Bibliografia
Grillmeier, A., Verweigerung der Kelchkommunion durch römische Manichäer unter Papst Leo I. (440-461), w: A. Grillmeier, Fragmente zur Christologie Studien zum
altkirchlichen Christusbild, Freiburg, Basel, Wien 1997, s. 389-400.
Lauras, A., Recherches sur le manichéisme à Rome sous le pontificat de Léon le Grand (440-461), Paris 1946.
Lauras, A., Saint Leon le Grand et le Manichéisme Romain, w: Studia Patristica. Vol. XI. Papers presented to the Fifth International Conference on Patristic Studies held in
Oxford 1967. Part II, red. F.L. Cross, Berlin 1972, s. 203-209.
Myszor, W., Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeksy I i II. Tłumaczył oraz komentarzem opatrzył Wincenty Myszor, Katowice 2008.
Ries, J., Gnose, Gnosticisme, Manichéisme, Turnhout 2011 (Homo religiosus, Serie II , 9).
Ries, J., L’Eglise gnostique de Mani, Turnhout 2011 (Homo religiosus, Serie II , 11).
Rose, E., Die manichäische Christologie, Wiesbaden 1979.
Schipper, H.G., Oort, J. v., St. Leo the Great: Sermons and Letters against the Manichaeans. Selected Fragments, Turnhout 2000 (Corpus Fontium Manichaeorum, Series
Latina 1).
Sordyl, K., Pryscylianizm. Teologia i historia, Kraków 2015.
Vollmann, B., Studien zum Priszillianismus. Die Forschung, die Quellen, der fünfzente Brief Papst Leos des Grossen, St. Ottilien 1965.
Widengren, G., Mani und Manichäismus, Stuttgart 1961.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny Polska
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).