E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku - geneza i funkcjonowanie internetowej inicjatywy naukowo-popularyzatorskiej



Abstrakt

Celem poniższego artykułu jest omówienie genezy i wieloletniego rozwoju projektu E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, który powstał w środowisku akademickim Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Analizując dane statystyczne dotyczące ruchu w witrynie, zebrane przez narzędzie Google Analitycs, w wybranych przedziałach czasowych (początek – połowa funkcjonowania – teraźniejszość), autorka podejmuje próbę opisu i interpretacji społecznego odbioru treści prezentowanych w witrynie, wpisując je w szersze konteksty medialne ostatnich dziesięcioleci (przejście od użytkowania komputerów osobistych do smartfonów, natychmiastowość w dostępie do informacji, powierzchowność w jej odbiorze). Autorka zauważa czynniki sprzyjające rozwojowi projektu – natychmiastowy i szeroki dostęp do zasobów sieci, możliwość promowania witryny na szeroką skalę przez media społecznościowe, reklamy internetowe, oraz te niesprzyjające - „tyrania chwili”, powierzchowność odbioru, przypadkowość wyszukiwań, przypadkowość treści. Okazuje się, że czynniki te (i inne) bronią się przed jednoznaczną oceną, gdyż płynnie się przenikają i wchodzą we wzajemne zależności.


Słowa kluczowe

Encyklopedia; Śląsk; Historia; Wikipedia; Cyfrowość

Eriksen T.H., Tyrania chwil. Szybko i wolno płynący czas w erze informacji, tłum. opracowanie zbiorowe, Warszawa 2003.

Jenkis H., Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów, tłum. M. Bernatowicz, M. Filiciak, Warszawa 2006.

Jung B., red, Wokół ery mediów Web 2.0, Warszawa 2010.

Kopeć K., Otwarty charakter encyklopedii: Wikipedia jako źródło informacji w cyfrowym świecie, „Studia Humanistyczne AG H” 15,1 (2016), s. 65-77.

Kustra E., Internetowa „Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku” na tle

współczesnych tendencji medialnych, Katowice 2012, praca magisterska w Bibliotece

WTL UŚ.

McQuail D., Teoria komunikowania masowego, tłum. M. Bucholc, A. Szulżycka, Warszawa 2007.

Strzelczyk G., Digitalizacja i publikacja elektroniczna „Śląskich Studiów Historyczno-

-Teologicznych”, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 42 (2009), s. 22-26.

Szafraniec E., Przyszłość historii?: Internetowa e-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku, „Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych” 2013, nr 2 (37), s. 65-72.

Szpunar M., Czym są nowe media – próba konceptualizacji, „Studia Medioznawcze”

, nr 4, s. 31-40.

Szpunar M., Nowe – stare medium. Internet między tworzeniem nowych modeli komunikacyjnych a reprodukowaniem schematów komunikowania masowego, Warszawa 2012.

Szymańska I., Telefon komórkowy – narzędzie komunikacji, narzędzie zmiany społecznej, „Kultura i Społeczeństwo”, 2010, t. 54 (1), s. 111-140.

Wywiad z ks. prof. Jerzym Myszorem (notatki w posiadaniu autorki).

Strony internetowe

https://delante.pl/definicje/ruch-direct/

https://delante.pl/definicje/ruch-refferal/

https://gomobi.pl/10_lat_mobilnej_rewolucji_raport.pdf

https://green-fields.pl/blog/strona-wejscia-odslona-sesja-w-analityce-internetowej/

https://gs.statcounter.com/browser-market-share#monthly-201001-201012

https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide/#monthly-202208-202302

https://support.google.com/analytics/answer/1009409?hl=pl

https://support.google.com/analytics/answer/11986666?hl=pl#zippy=%2Ctematy-w-tymartykule

https://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/46/id/951

https://www.sempire.pl/co-to-sa-wyniki-organiczne-organic-search.html

https://www.silesiasem.pl/google-analytics-zachowanie

Pobierz

Opublikowane : 2024-05-21


SzafraniecE. (2024). E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku - geneza i funkcjonowanie internetowej inicjatywy naukowo-popularyzatorskiej. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 56(1), 100-115. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/16239

Ewa Natalia Szafraniec  ewakustra86@gmail.com
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny  Polska
https://orcid.org/0009-0009-4631-7074



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).