https://doi.org/10.31261/CHOWANNA.2003.21.11
Tematem niniejszego artykułu jest analiza procesu komputerowego wspomagania wybranych sfer rozwoju dzieci 6-letnich, które to sfery wpływają na osiąganie przez nie gotowości szkolnej. Głównym celem poznawczym zaprojektowanych badań empirycznych było określenie możliwości i skuteczności wykorzystania komputera wraz z edukacyjnymi programami komputerowymi intencjonalnie dobranymi do procesu kształtowania gotowości szkolnej dzieci w przedszkolu. Celem prakseologicznym było uświadomienie, sformułowanie oraz uzasadnienie nauczycielom przedszkoli i rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym zasadności włączenia komputera w poczet mediów wspomagających proces osiągania gotowości szkolnej dzieci. Cel praktyczny bezpośrednio korespondował z celem poznawczym i dotyczył określenia roli komputera w życiu dziecka i jego związku z procesem edukacyjnym zachodzącym już na pierwszym szczeblu edukacji instytucjonalnej. Podjęte badania empiryczne w początkowej fazie dotyczyły analizy funkcjonowania placówek wychowania przedszkolnego, w których wykorzystuje się sprzęt komputerowy zarówno w procesie dydaktyczno-wychowawczym, jak i w procesie zarządzania i kierowania przedszkolem. Wytypowane do badań przedszkola mieściły się głównie na terenie województwa śląskiego, natomiast uzupełniające materiały badawcze zebrano w wyniku sondażu wśród nauczycieli placówek przedszkolnych z terenu województwa pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Do realizacji założonych celów wykorzystano głównie metodę naturalnego eksperymentu pedagogicznego, który w prowadzonych badaniach stanowił podstawę do wyciągnięcia wniosków i twierdzeń.
Pobierz pliki
Zasady cytowania
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).
Tom 2 Nr 21 (2003)
Opublikowane: 2025-08-18

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.