Opublikowane: 2021-10-22

„Jestem Czeczenem?" Pamięć i tożsamość w książce Germana Sadułajewa

Justyna Pisarska Logo ORCID

Abstrakt

Artukuł jest poświęcony tematowi pamięci, tożsamości i sposobom ich reprezentacji w książce Jestem Czeczenem Germana Sadułajewa. Różne teorie pamięci (Maurice Halbwachs, Jan Assmann, Birgit Neumann) przywołane w tej pracy dowodzą, że pamięć wpływa na tożsamość. Idąc tym tropem dochodzimy do wniosku, że wspomnienia w Jestem Czeczenem pozwalają autorowi na od-tworzenie tożsamości zniszczonej przez takie wydarzenia jak upadek Związku Radzieckiego i dwie wojny. Jednak pamięć wpływa nie tylko na tożsamość, ale również na formę książki Sadułajewa, która sprawia wrażenie niespójnej i chaotycznej, ale jednak stanowi pewną całości. Dlatego też w ostatniej część artykułu zostały wskazane pewne cechy, które książka Sadułajewa dzieli w bardziej uznanymi gatunkami.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pisarska, J. (2021). „Jestem Czeczenem?" Pamięć i tożsamość w książce Germana Sadułajewa. Przegląd Rusycystyczny, (4 (176). https://doi.org/10.31261/pr.12405

Cited by / Share

Nr 4 (176) (2021)
Opublikowane: 2021-10-22


ISSN: 0137-298X

Wydawca
Polskie Towarzystwo Rusycystyczne oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.