God who Causes Peace and Creates Evil

The Case of Anselm of Canterbury



Abstrakt

Anzelm stwierdza w De Concordia: “Mówi się, że Bóg, ‘obdarza pokojem i stwarza zło’”. Wyrażenie ‘Bóg stwarza zło’ samo w sobie jest sprzeczne i nie można powiedzieć, że wszechwiedzący i wszechmogący Bóg stwarza zło. W tym artykule została podjęta kwestia, dlaczego Anzelm użył takiego wyrażenia, dlaczego wierzył, że Bóg stworzył zło oraz co to oznacza w jego etyce i co ten punkt widzenia mówi nam o tym, w jaki sposób mamy żyć we wzajemnym pokoju. Przyjmuje się, że wyrażenie ‘obdarza pokojem i stwarza zło’ zostało zaczerpnięte z Księgi Izajasza. Zło zostało stworzone przez Boga, aby wypróbować i oczyścić sprawiedliwych i ukarać niesprawiedliwych. Bóg stwarza zło, aby naprawić ludzkie zło, co z kolei przynosi pokój. Zło popełnione przez ludzi jest przeciwstawione ‘regule miłości’ (regula caritatis), o której pisze Anzelm. Bóg stwarza zło, aby nasze postępowanie było zgodne z tą regułą. Prawdziwa miłość tj. miłosierdzie, jest koniecznym warunkiem istnienia pokoju, a sprawiedliwość jest potrzebna by spełniać czyny miłości. Przemienianie zniekształconej miłości w więź miłości prawdziwej jest drogą do pokoju. Według Anzelma wypełnianie reguły miłości przynosi pokój, a jest on niszczony gdy żyjemy bez reguły miłości lub poza nią.


Słowa kluczowe

Anzelm z Canterbury; Bóg i zło; grzech; aliquid


Opublikowane : 2014-06-30


YamazakiH. (2014). God who Causes Peace and Creates Evil. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 47(1), 31-42. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/16292

Hiroko Yamazaki 
Bunkyo University, Faculty of International Studies  Japonia



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).