Głosy z „Ostatniego kręgu” – między życiem a śmiercią, przeszłością a uniwersum czasowym


Abstrakt

Artykuł, inspirowany publikacją Głosy z „Ostatniego kręgu”. Korespondencja z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Kreta i Zofii Hoszowskiej-Kretowej (Katowice 2020), zawiera refleksję nad nazizmem, edukacją, nauką oraz ideologią w III Rzeszy. Powodem podjęcia obecnych w niniejszym opracowaniu kwestii i jego głównym tematem jest bogata kontekstowość w możliwym interpretacyjnie podejściu do Głosów z „Ostatniego kręgu”. Wykorzystana metodologia badawcza to przede wszystkim analiza i interpretacja tekstologiczna oraz kontekstualna z uwzględnieniem innych perspektyw (np. edytorskiej, bibliologicznej, genologicznej, historycznej, kulturowej). Walorem analizowanej publikacji źródłowej jest bogata kontekstowość, skłaniająca do badań dotyczących takich obszarów, jak np. nauka i edukacja w systemach totalitarnych, epistolografia, cenzura.


Słowa kluczowe

Głosy z „Ostatniego kręgu”. Korespondencja z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Kreta i Zofii Hoszowskiej-Kretowej,; nazizm; nauka w III Rzeszy

Berlinski D., 2009, Ateizm i jego pretensje naukowe, przeł. D. Cieśla-Szymańska, Prószyński i S-ka, Warszawa.

Breuer S., 2001, Ordnungen der Ungleichheit. Die deutsche Rechte im Widerstreit ihrer Ideen 1871–1945, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt.

Cornwell J., 2012, Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem, przeł. S. Baranowski, A. Kochan, R. Palusiński, Vis-à-vis, Kraków.

Evans R.J., 2015, Nadejście Trzeciej Rzeszy, przeł. M. Grzywa, Napoleon V, Oświęcim.

Evans R.J., 2016, Trzecia Rzesza u władzy, przeł. M. Grzywa, Napoleon V, Oświęcim.

Grunberger R., 1971, Historia społeczna Trzeciej Rzeszy, przeł. W. Kalinowski, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa.

Grupińska A., Teorie rasowe, https://sztetl.org.pl/pl/slownik/teorie-rasowe [dostęp: 17.05.2021].

Heska-Kwaśniewicz K., Sadzikowska L., oprac., 2020, Głosy z „Ostatniego kręgu”. Korespondencja z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Kreta i Zofii Hoszowskiej-Kretowej, przekł. niemieckojęzycznych listów Józefa Kreta A. Kurek, Wydawnictwo Naukowe Studio Noa, Katowice.

Lewin R., 1996, Lise Meitner: A Life in Physics, University of California Press, Berkeley.

Makarewicz-Marcinkiewicz A., 2015, Ekskluzja społeczna – zjawisko społeczne czy „temat zastępczy”? „Wrocławskie Studia Politologiczne”, nr 18, s. 149–159.

Maryniarczyk A., Stępień K., red., 2003, Błąd antropologiczny, „Zadania Współczesnej Metafizyki”, t. 5, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Lublin.

Piotrowski B., 1984, W służbie rasizmu i bezprawia. „Uniwersytet Rzeszy” w Poznaniu (1941–1945), Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań.

Pringle H., 2009, Plan rasy panów. Instytut naukowy Himmlera a Holokaust, przeł. J. Lang, Zysk i S-ka, Poznań.

Reck-Malleczewen F., 1995, Diary of a Man in Despair, przeł. z niem. P. Rubens, Audiogrove Limited, London.

Turski M., 2021, XI Nie bądź obojętny. XI Thou Shalt Not Be Indifferent, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec.

Wistrich, R.S., 1995, Who’s Who in Nazi Germany, Routledge, New York. [Wistrich, R.S.], Bernhard Rust, https://www.jewishvirtuallibrary.org/bernhard-rust [dostęp: 30.05.2021].

Pobierz

Opublikowane : 2022-07-06


KurE. (2022). Głosy z „Ostatniego kręgu” – między życiem a śmiercią, przeszłością a uniwersum czasowym. Postscriptum Polonistyczne, 29(1), 1-14. https://doi.org/10.31261/PS_P.2022.29.06

Elżbieta M. Kur  elzbieta.kur@uph.edu.pl
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach  Polska
https://orcid.org/0000-0001-5105-5421

ELŻBIETA M. KUR – dr hab. prof. UPH w Siedlcach, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Siedlce, Polska.

Autorka pięciu monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych drukowanych w Polsce i za granicą poświęconych m.in. historii, teorii i praktyce dydaktyki polonistycznej, „Tygodnikowi Powszechnemu”, twórczości Tadeusza Chrzanowskiego, problematyce literaturoznawczej i kulturowej. Zainteresowania naukowe: literatura i jej konteksty (sztuki piękne, nauki społeczne), dydaktyka polonistyczna, komunikacja międzykulturowa.






Copyright (c) 2022 Postscriptum Polonistyczne

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).