Ku nieznanej nieba stronie... O książkowych relacjach z uczestnictwa Polaków w balonowych zawodach Gordona Bennetta


Abstrakt

The paper describes two books containing accounts on participation in the International Gordon Bennett Cup ballooning race: “Kościuszko” nad Ameryką [“Kościuszko” above America] by Zbigniew Burzyński (1934) and Balonem “LOPP” nad Morze Białe [Above the White Sea in the “LOPP” balloon] by Stanisław Brenk (1937). The Polish achievements in the competition had a significant impact on the interest in ballooning in the interwar period. The texts discussed in the paper are visibly inspired by reportage and travel novels. The books had a propaganda nature: intended for the young reader, they highlighted the attractiveness of the army and the importance of the Polish army in the world.


Słowa kluczowe

balloon; Gordon Bennett Cup; interwar period

Brenk S., 1937, Balonem „LOPP” nad Morze Białe, Warszawa.

Burzyński Z., 1934, „Kościuszko” nad Ameryką, Warszawa.

Chrobak M., 2014, Proza o tematyce lotniczej dla młodzieży w dwudziestoleciu międzywojennym. Rekonesans, „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia”, t. XII.

Dobrowolski P.T., 2014, Latająca Europa – balony w XVIII w., „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, nr 2.

Kaliszewski W., 2010, Balony nad Puławami: osiemnastowieczne rytuały wypraw ponad chmury w poetyckim opisie, „Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej”, nr 16.

Kaszuba E., 2003, System propagandy państwowej II Rzeczypospolitej (1926–1939), „Dzieje Najnowsze”, nr 35/3.

Kozak Z., Moszumański Z., Szczepański J., 2008, Podpułkownik Franciszek Hynek (1897–1958), Pruszków.

Matuszak T., 2003, Balon i jego zastosowanie w latach 1783–1918, „Piotrowskie Zeszyty Historyczne”, nr 5.

Matuszelański M., 2015, Sport balonowy w Polsce w okresie międzywojennym. Zarys problematyki, „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna”, t. XIV, nr 1.

Mazurkiewicz M., 2016, Motywy sportowe w polskiej sztuce międzywojennej – rekonesans, „Literatura i Kultura Popularna”, nr 22.

Piotrowski P., 2015, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej na Mazowszu w latach 1928–1939, „Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego”, nr 7.

Śmieja W., 2011, Od ideologii ciała do cielesności zideologizowanej. Sport i literatura w latach 1918–1939, „Teksty Drugie”, nr 4.

Pobierz

Opublikowane : 2020-07-22


PaczkowskiM. (2020). Ku nieznanej nieba stronie. O książkowych relacjach z uczestnictwa Polaków w balonowych zawodach Gordona Bennetta. Postscriptum Polonistyczne, 25(1), 261-269. https://doi.org/10.31261/PS_P.2020.25.19

Mikołaj Paczkowski  paczkowski.mikolaj@gmail.com
Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, Polska.  Polska
https://orcid.org/0000-0002-0723-7786

Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa, obecnie doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii literatury i kultury artystycznej XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego), komparatystyki literackiej i kulturowej oraz kontekstów antropologicznych w literaturoznawstwie.






Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).