CFP 2023 (1) ZAGROŻONY ŚWIAT?
Od 2020 roku Europa znajduje się w nieustannym poczuciu zagrożenia. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała, w jaki sposób mogą spełnić się najgorsze obawy współczesnego społeczeństwa. Niewydolna służba zdrowia i problemy wynikające z reżimów sanitarnych choć by skierowały słup światła na liczne fenomeny kulturowe determinujące kondycję życia współczesnego człowieka.
Przyspieszona cyfryzacja sprzężona ze wzrostem zagrożenia ze strony fake newsów; wiedza z gatunku postprawdy, ale także wojny, inflacja i postępujące zubożenie społeczeństwa to zjawiska charakteryzujące Europę i świat trzeciej dekady XXI wieku.
Parafrazując słowa Zygmunta Baumana: Europa znajduje się w stanie oblężenia, a powszechna utrata poczucia ontologicznego bezpieczeństwa i niepewność jutra skłania do antropologicznej refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa. Czym dzisiejsze zagrożenia różnią się od tych, z którymi Europa zmagała się w minionych wiekach? Konfabulacje, niepokoje społeczne, wojny, epidemie i zagrożenia ekologiczne w XXI wieku zmieniły swoje oblicze za sprawą nowych mediów, które determinują nasz sposób myślenia i poznawania.
Stan kontyngencji opisany przez Anthony'ego Giddensa w Konsekwencjach nowoczesności (2008) skłania do refleksji nad kondycją pokoleń w trzeciej dekadzie XXI wieku. Społeczeństwa europejskie wyrosły w przekonaniu o nieograniczonych możliwościach, jakie dają technologia, postęp, nauka, a także powszechny dostęp do informacji. Tymczasem, współczesne zagrożenia obnażają naiwność wiary w nieograniczone możliwości człowieka, rynku czy organizacji politycznej, przy jednoczesnej uniwersalnej potrzebie zaufania i poczucia bezpieczeństwa .
Zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych różnym zagrożeniom, przed którymi stoi współczesna Europa i świat. Antropologiczna refleksja nad tym zagadnieniem ma na celu dostarczenie odpowiedzi na następujące pytania: jak nauki społeczne i humanistyczne mogą przyczynić się do złagodzenia utraty poczucia bezpieczeństwa? Jak te dziedziny nauki mogą dopomóc w zrozumieniu przyczyn niektórych zagrożeń?
W planowanym tomie zachęcamy szczególnie do refleksji nad następującą wiązką tematów:
- stan postprawdy i fake news,
- teorie spiskowe i ich funkcje kulturowe,
- kulturowe sposoby ochrony bezpieczeństwa ontologicznego,
- obraz zagrożeń w popkulturze,
- kulturowe odpowiedzi na wojnę na wschodzie,
- kryzys służby zdrowia i upadek autorytetów,
- niepohamowany postęp technologiczny,
- kryzysy humanitarne i ekologiczne,
- migracje i uchodźstwo,
- debata nad definicją płci,
- koegzystencja ludzkiego i „poza-ludzkiego” świata.
Termin zgłaszania tekstów za pośrednictwem platformy OJS www.journals.us.edu.pl: 15 marca 2023 roku.