O czasopiśmie
Celem czasopisma „Paidia i Literatura” jest ogląd polskiej oraz obcej literatury dla dzieci i młodzieży z perspektywy współczesnych nurtów w humanistyce, które mogą zostać włączone do teoretycznego i krytycznego instrumentarium, jakim dysponują badania nad literaturą dla niedorosłych. Artykuły zamieszczane na łamach rocznika podejmują zagadnienia związane nie tylko ze współczesną literaturą/(pop)kulturą dla dzieci i młodzieży, ale również z jej kanonem odczytywanym przede wszystkim przez pryzmat różnorodności stanowisk, jaką proponuje nowa humanistyka.
Oczekuje się, że tematyka artykułów włączy problematykę związaną z literaturą dla niedorosłych do obszaru współczesnych studiów humanistycznych, w przypadku kanonu rewitalizując jej repertuar edukacyjny, a w przypadku niekanoniczych tekstów, prezentując problemy współczesności, których skala oraz intensywność nie może być zignorowana przez edukację.
W wyniku przeprowadzonej w 2021 roku oceny czasopismo uzyskało 20 punktów parametrycznych i figuruje na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Polityka Open Access – realizujemy politykę otwartego, nieodpłatnego dostępu do wszystkich numerów „Paidii i Literatury”. Znajdą je Państwo w zakładkach: Aktualny numer i Archiwum. Czasopismo jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0).
Redakcja nie pobiera od Autorów żadnych opłat za przyjęcie i publikację tekstu.
Czasopismo jest indeksowane w: ARIANTA, BASE (Bielefeld Academic Search Engine), Bibliotekanauki.pl, CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), CEEOL (Central and Eastern European Online Library), DOAJ (Directory of Open Access Journals), EBSCO, ERIH+ (European Reference Index for the Humanities), Google Scholar, ICI World of Journals, PBN (Polska Bibliografia Naukowa), Most Wiedzy, MLA International Bibliography.
Archiwalne numery czasopisma znajdują się w: zakładce 'archiwum', na stronach CEEOL.
Numery czasopisma oraz poszczególne artykuły dostępne są również na:
Academia.edu; ResearchGate:
Strona domowa czasopisma: https://www.paidia.us.edu.pl/
Poszczególne artykuły promujemy w mediach społecznościowych: FB: https://www.facebook.com/paidailiteratura.
Autor przesyłając materiały do „PiL” zgadza się na ich licencjonowanie na podstawie Międzynarodowej Licencji Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0).
Czasopismo jest współwłasnością Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.