Komentarz do art. 10—12 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze
Abstrakt
Wedle art. 10 pr.g.g. złoża węglowodorów, , węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, gipsu i anhydrytu, kamieni szlachetnych, a także złoża wód leczniczych, termalnych i solanek, bez względu na miejsce ich występowania, są objęte własnością górniczą przysługującą Skarbowi Państwa. Jej przedmiotem jest również górotwór poza granicami przestrzennymi nieruchomości gruntowych, zwłaszcza w granicach obszarów morskich Rzeczpospolitej Polskiej. Złoża pozostałych kopalin objęte są prawem własności gruntowej. Do własności górniczej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. W granicach określonych przez prawo Skarb Państwa, z wyłączeniem innych osób, może korzystać z przedmiotu własności górniczej albo rozporządzać swoim prawem wyłącznie przez ustanowienie użytkowania górniczego. Własność górnicza jest prawem niezbywalnym.
Bibliografia
Felcenloben D.: Granice nieruchomości i sposoby ich ustalania. Warszawa 2011.
Górski J.: Nowe „Prawo geologiczne i górnicze” a sytuacja prawna nieruchomości. „Nieruchomości” 2012, nr 7.
Levy M.: Górnicze prawo. W: Encyklopedia podręczna prawa prywatnego. Red. H. Konica. T. 1. Warszawa 1931.
Lipiński A.: Rozwój ustawodawstwa górniczego w Polsce w latach 1918—1939. Cz. 2. W: Sbornik přednasek Sekce Banske Zakonodarstvi a Hornictvi v Minulosti. Symposium HornickaPřibram ve Vede a Technice 1981. Přibram 1981.
Lipiński A., Lipińska K.: New Polish Geological and Mining Law. “Polish Yearbook of Environmental Law” [Toruń] 2011.
Mikrosz R.: Kilka uwag o wzajemnych relacjach pomiędzy własnością górniczą a własnością gruntową. W: Rozprawy z prawa prywatnego: księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Wojciechowi Popiołkowi. Red. M. Pazdan. Warszawa 2017.
Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2015.
Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. T. 1. Wrocław 2013.
Wybrane problemy prawa geologicznego i górniczego. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2016.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).