Język:
PL
| Data publikacji:
06-06-2024
|
Abstrakt
| s. 1-20
Ciągły rozwój lotnictwa cywilnego, a co za tym idzie – infrastruktury lotniczej, stawia przed ustawodawcą wyzwania związane z potrzebą zminimalizowania negatywnego wpływu działalności lotniczej na środowisko naturalne. W artykule wskazano, że istnieje wiele regulacji, które zapewniają ochronę środowiska przed skutkami działalności lotniczej. Ponadto zwrócono uwagę na dynamikę liczby operacji lotniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z prognozami do 2040 r. W konsekwencji podkreślono, iż działania organów międzynarodowych, europejskich oraz ustawodawcy krajowego powinny się skupiać na zwiększaniu obostrzeń dotyczących ochrony środowiska w związku z rozwojem działalności lotniczej.
Język:
PL
| Data publikacji:
14-06-2024
|
Abstrakt
| s. 1-18
Zdając sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma usuwanie dwutlenku węgla dla realizacji globalnych i unijnych celów klimatycznych, Komisja Europejska we wniosku ogłoszonym 30 listopada 2022 r. zaproponowała ramy prawne certyfikacji dobrowolnego usuwania dwutlenku węgla (CDR). Starania Unii Europejskiej o stworzenie systemu certyfikacji CDR są ważną inicjatywą w tym zakresie, ale wiążą się z kluczowymi wyzwaniami, które powinny zostać pokonane w trakcie trwających procesów legislacyjnych. Cel opracowania stanowi ocena treści rzeczonego projektu rozporządzenia z punktu widzenia jego skuteczności jako narzędzia klimatycznego.
Język:
EN
| Data publikacji:
08-11-2024
|
Abstrakt
| s. 1-26
Artykuł śledzi historyczny rozwój regulacji środowiskowych w Czechosłowacji i później na Słowacji, ze szczególnym uwzględnieniem przejścia od rozproszonych ram prawnych do kompleksowej legislacji, a konkretnie Ustawy nr 17/1992 Coll. o środowisku. Zreferowane zostały teoretycznoprawne debaty na temat tego, czy prawo środowiskowe stanowi niezależną gałąź prawa, a analizie poddano kryteria uznania go za osobną gałąź prawną, takie jak: przedmiot i cele prawa, wyraźne zasady, metody regulacji prawnej i międzynarodowy wymiar regulacji. Choć artykuł opowiada się za uznaniem prawa środowiskowego za odrębną gałąź prawa, to jednocześnie autorzy dostrzegają trwające debaty i podkreślają potrzebę kontynuowania badań w celu osiągnięcia konsensusu. Ogólnie rzecz biorąc, artykuł pozwala zaznajomić się z ewolucją prawa środowiskowego, wyzwaniami przed nim stojącymi i jego potencjalną rolą w ramach teorii i praktyki prawniczej.
Język:
PL
| Data publikacji:
06-09-2024
|
Abstrakt
| s. 1-16
Przedmiotem rozważań zawartych w opracowaniu jest próba ustalenia, czy przy formułowaniu treści art. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska wykorzystano jako wzorzec rozwiązania dotyczące korzystania z wód zawarte w ustawie Prawo wodne. Pogląd taki bowiem można dość często napotkać w literaturze przedmiotu. Przeprowadzona analiza dowodzi, że nie znajduje on dostatecznego uzasadnienia, na co wskazują przede wszystkim istotne różnice pod względem metody regulacji zastosowanej w art. 4 oraz w ustawie Prawo wodne.
Język:
PL
| Data publikacji:
08-10-2024
|
Abstrakt
| s. 1-46
W opracowaniu przedstawiono przekrojowo zagadnienie kontroli gospodarowania wodami. Autor sięgnął do genezy obecnych rozwiązań, a także przeanalizował obowiązujący stan prawny i kierunki zmian wynikające z ustawy o rewitalizacji rzeki Odry, w szczególności te związane z utworzeniem Inspekcji Wodnej i powierzeniem jej określonej kategorii zadań. Drobiazgowo omówił pojawiające się wątpliwości i mankamenty nowo wprowadzonych przepisów oraz wskazał najważniejsze kwestie, które jego zdaniem wymagają uwzględnienia, a które dotychczas pomijano w toku prac legislacyjnych.
Język:
PL
| Data publikacji:
08-11-2024
|
Abstrakt
| s. 1-19
Działalność gospodarcza w wielu przypadkach ingeruje w środowisko. Niekiedy polega na eksploatowaniu jego zasobów naturalnych, co pociąga za sobą m.in. konieczność ponoszenia różnorodnych opłat. Przepisy, które je wprowadzają, mogą być jednak w różnym stopniu niejasne dla przedsiębiorców. Z kolei niedopełnienie obowiązków ustawowych grozi negatywnymi konsekwencjami, w tym administracyjnoprawnymi i finansowymi. Istotne jest więc zrozumienie poszczególnych regulacji, by podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogły wypełnić wszystkie obowiązki, które na nich spoczywają. Usystematyzowanie i rozpowszechnienie wiedzy o interpretacjach indywidualnych dokonywanych przez właściwe organy i państwowe jednostki organizacyjne niewątpliwie zabezpieczy przedsiębiorców przed niepożądanymi skutkami uchybienia normom nakazującym ponoszenie danin publicznych.