Wydobywanie kruszyw żwirowych z łożyska wody płynącej
Abstrakt
Opracowanie ukazuje problemy związane z wydobywaniem kruszyw żwirowych, z racji pojawiających się wątpliwości, co do prawnej kwalifikacji tego rodzaju działalności na styku Prawa geologicznego i górniczego oraz Prawa wodnego. Zaprezentowano w nim oryginalne podejście w celu ich eliminacji, poprzez dokonanie próby klarownej linii podziału przy stosowaniu każdej z ustaw w omawianym zakresie, w zależności od stanu faktycznego z jakim mamy do czynienia. Prezentowane rozważania podążają przy tym w kierunku ustalenia, czy wydobywane w ramach szczególnego korzystania z wód kamienie, żwir, piasek oraz inne materiały stanowią złoże kopaliny, a jeśli nie, to jak powinny być one traktowane i jakie będą tego dalsze konsekwencje prawne z tego tytułu.
Słowa kluczowe
złoża kopalin i ich wydobywanie, szczególne korzystanie z wód, kruszywa żwirowe, rumowisko rzeczne, łożysko wody płynącej, własność wód
Bibliografia
Bednarczyk S., Duszyński R.: Hydrauliczne i hydrotechniczne podstawy regulacji i rewitalizacji rzek. Gdańsk 2008.
Bieda A., Jasiołek J.: Linia brzegowa. „Nowa Geodezja w Praktyce” 2012, nr 1, s. 52-56.
Bielska-Brodziak A.: Interpretacja tekstu prawnego na podstawie orzecznictwa podatkowego. Warszawa 2009.
Bylicki L.: Nieruchomość rolna i gruntowa w polskim porządku prawnym. „Zeszyty Naukowe PWSZ w Płocku. Nauki Ekonomiczne” 2015, t. 1(21), s. 165-181.
Dunaj B.: Słownik współczesnego języka polskiego. Warszawa 2001.
Głowski R., W. Parzonka: Eksploatacja i oddziaływanie zbiornika Brzeg Dolny na rzece Odrze. „Nauka, Przyroda, Technologie” 2007, t. 1, z. 2, # 19, s. 1-12.
Górnisiewicz Z.: Utrzymanie wód i ich brzegów. „Gospodarka Wodna” 1937, Rok III, nr 2, s. 81-88.
Kozioł W., Ciepliński A., Goleniewska J., Machniak Ł.: Eksploatacja kruszyw z obszarów morskich w Polsce i Unii Europejskiej. „Górnictwo i Geoinżynieria” 2011, rok 35, z. 4/1, s. 215-231.
Kozioł W., Ciepliński A., Machniak Ł., Borcz A.: Kruszywa w budownictwie. Cz. 1. Kruszywa naturalne. „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” 2015, s. 98-100.
Kozioł W., Machniak Ł.: Podwodne kopanie. Rozwój technologii wydobycia kruszyw żwirowo-piaskowych spod wody. „Surowce i Maszyny Budowlane” 2011, nr 3, s. 20-26.
Lipiński A.: Komentarz do art. 6—9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2017, nr 1, s. 11-31.
Liro M.: Wpływ regulacji koryta na warunki sedymentacji osadów na równinie zalewowej dolnego Dunajca. „Przegląd Geologiczny” 2012, vol. 60, nr 7, s. 380-386.
Mikosz R.: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Kraków 2006
Radecki G.: Wydobywanie kopalin z wód powierzchniowych. „Prawne Problemy Górnictwa i Ochrony Środowiska” 2018, nr 1-2, s. 97-110.
Rakoczy B.: Prawo wodne. Komentarz. Warszawa 2013.
Wójcik D.: Charakterystyka osadów dennych zbiornika zaporowego Dobczyce. „Ochrona Środowiska” 1991, nr 1(42), s. 31-34.
Wyżga B.: Zapis dynamiki przepływu wody i transportu rumowiska w cechach teksturalnych żwirowych osadów korytowych. „Wszechświat” 2010, t. 111, nr 4 - 6, s. 127-131.
Uniwersytet Śląski w Katowicach Polska
http://orcid.org/0000-0002-3807-5230
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).