Cele remediacji a rola akredytowanych laboratoriów — aspekty praktyczne
Abstrakt
Article analyses issues connected with lack of specific regulations regarding performance of examinations by accredited laboratories in the process of remediation and possibilities for authorities to verify results of such examinations. In order to provide contest for the analysis, the article familiarizes the reader with short description of the remediation as a legal institution as well as the corresponding procedure. Article also includes de lege ferenda postulates in this respect.
Słowa kluczowe
environment protection; pollution; emissions; remediation
Bibliografia
Abratowska A., Armeria maritima — gatunek roślin przystosowany do wzrostu na glebach skażonych metalami ciężkimi, „Kosmos” 2006, Vol. 55 (2—3), s. 217—227.
Federczyk W., Kosieradzka-Federczyk A., Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Komentarz, System Informacji Prawnej LEX 2013 (wersja elektroniczna).
Bulak P., et al., Hermetia illucens as a new and promising species for use in entomoremediation, „Science of The Total Environment” 2018, Vol. 633, s. 912—919, DOI: 10.1016/j.scitotenv.2018.03.252.
Sługocka M., Obowiązki przedsiębiorcy związane z korzystaniem ze środowiska, System Informacji Prawnej LEX 2020 (wersja elektroniczna).
Smolińska B., Metody oczyszczania gleb zanieczyszczonych rtęcią, „Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej. Chemia Spożywcza i Biotechnologia” 2010, nr 74, s. 121—136.
Kiepas-Kokot A., Projekt planu remediacji — instrukcja sporządzenia, C.H.Beck Wydawnictwo Polska, Warszawa 2020.
Gruszecki K., Prawo ochrony środowiska. Komentarz, wyd. 5, System Informacji Prawnej LEX 2019 (wersja elektroniczna).
Prawo o odpadach. Wybrane problemy, red. B. Rakoczy, Wolters Kluwers Polska, Warszawa 2019.
MASTER LEGAL Hańderek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k. Polska
http://orcid.org/0000-0002-6036-4776
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).