Opublikowane: 2017-12-31

Zagadnienie duszy ludzkiej w filozofii księdza Konstantego Michalskiego

Rafał Kazimierz Wilk, OSPPE

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie argumentów za konstytuowaniem człowieka przez duchową duszę według myśli polskiego filozofa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, więźnia obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen – ks. Konstantego Michalskiego. Autor, odwołując się do zasady agere sequitur esse, wykazuje istnienie pierwiastka duchowego w ontologicznej strukturze człowieka. Tym, co przemawia za jej istnieniem, jest świat kultury, obcy dla świata zwierząt, konieczny dla życia człowieka. Niematerialne dzieła człowieka domagają się właściwej dla siebie przyczyny, a jest nią duchowa dusza ludzka. Przypominanie i rozwijanie tej myśli w naszych czasach jest dla antropologii, zarówno filozoficznej, jak i teologicznej, zadaniem fundamentalnym, gdyż istnieją mocne ośrodki usiłujące nieprawdziwie sprowadzić byt ludzki jedynie do elementu materialnego.

Słowa kluczowe:

Bóg , człowiek , dusza , kultura , sztuka , nauka , życie społeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wilk, R. K. (2017). Zagadnienie duszy ludzkiej w filozofii księdza Konstantego Michalskiego. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 50(2), 266–279. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/15220

Okładka SSHT

Tom 50 Nr 2 (2017)
Opublikowane: 2017-12-31


ISSN: 0137-3447
eISSN: 2956-6185

Wydawca
Księgarnia św. Jacka

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.