Wiara, wierzenia i praktyki religijne młodzieży słowackiej w procesie przemian
Abstrakt
Prezentowane studium socjologiczne zajmuje się problematyką przemian religijności młodzieży słowackiej – konkretnie trzech podstawowych wymiarów religijności, a mianowicie wiary, wierzeń i praktyk religijnych – konkretnie w latach 2006 – 2016. Bazuje na refleksji teoretycznej, która dotyczączy głównych paradygmatów lub modeli przemian religijności młodzieży w postnowoczesnym świecie. Odwołuje się głównie na dane empiryczne pochodzące z ostatnich czterech spisów ludności na Słowacji oraz dwukrotne badania socjologiczne nad religijnością młodego pokolenia diecezji spiskiej w północnej Słowacji (rejony Spisz, Liptow i Orawa). Prezentowane dane empiryczne nie wspierają tylko model postępującej sekularyzacji oraz wzmocnienie zjawiska „przynależności bez wiary” wśród znacznej części młodzieży słowackiej, ale częściowo również model stabilizacji lub nawet rewitalizacji religijności wśród pewnej części młodego pokolenia Słowaków.
Słowa kluczowe
wiara religijna; wierzenia religijne; praktyki religijne; młodzież słowacka; metamorfozy religijności
Bibliografia
Bibliografia
Barker E., 2007: Jeszcze więcej różnorodności doświadczeń i pluralizmu religijnego we współczesnej Europie. W: Religia i religijność w warunkach globalizacji. Red. M. Libiszowska-Żółtkowska. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos, s. 127—143.
Berger P.L., 2005: Alternatywne nowoczesności. Euroświeckość i amerykańska religia. „Fakt”, nr 220, s. 5—7.
Casanova J., 2005: Religie publiczne w nowoczesnym świecie. Przeł. T. Kunz. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos.
Hervieu-Léger D., 1999: Religia jako pamięć. Przeł. M. Bielawska. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos.
Kaufmann F.-X., 2003: Religia i nowoczesność. W: Socjologia religii. Antologia tekstów. Red. W. Piwowarski. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos, s. 361—382.
Mariański J., 2008: Emigracja z Kościoła. Religijność młodzieży polskiej w warunkach zmian społecznych. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Mariański J., 2018: Kondycja religijna i moralna młodzieży szkół średnich w latach 1988—1998—2005—2017. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
Matulník J., red., 2008: Analýza religiozity katolíkov na Slovensku. Poznatky zo sociologického výskumu. Bratislava: Teologická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave.
Piwowarski W., 2000: Socjologia religii. Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL.
Sopóci J., Búzik B., 2006: Základy sociológie. Bratislava: Slovenské Pedagogické Nakladateľstvo.
Štefaňak O., 2018: Globalny stosunek do wiary młodzieży słowackiej w procesie przemian. Katowice: Studio Noa.
Štefaňak O., 2019: Religiozita mládeže v procese premien. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Štefaňak O., 2021a: Úvod do sociológie náboženstva. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Štefaňak O., 2021b: Perspektívy vývoja religiozity na Slovensku na základe sociologického výskumu z roku 2020. W: Aktuální otázky filozoficko-sociálního výzkumu. Red. R. Králik, P. Maturkanič. Terezín: Vysoká škola aplikované psychologie s. r. o., s. 43—64.
Tížik M., Zeman M., 2017: Religiozita obyvateľov Slovenska a postoje občanov k náboženstvu. Bratislava: Sociologický ústav SAV.
Zaręba S.H., 2012: Religijność młodzieży w środowisku zurbanizowanym. Socjologiczne studium teoretyczno-empiryczne. Warszawa—Rzeszów: Oficyna Pobitno.
Źródła internetowe
https://www.scitanie.sk/obyvatelia/zakladne-vysledky/struktura-obyvatelstva-podla-nabozenskeho-vyznania/SR/SK0/SR [dostęp: 15.02.2022].
Uniwersytet Konstantyna Filozofa w Nitrze Słowacja
https://orcid.org/0000-0001-9362-993X
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).