Język:
PL
| Data publikacji:
29-12-2023
|
Abstrakt
| s. 1-23
Niniejsze opracowanie przedstawia różne obrazy pracy socjalnej oraz funkcjonowania instytucji pomocy społecznej i domów pomocy społecznej podczas pandemii COVID-19. Przedstawione obrazy były konstruowane przez badaczy, pracowników socjalnych, kadrę instytucjonalnych form opieki, dziennikarzy, ekspertów, rzeczników ośrodków pomocy społecznej, klientów pomocy oraz mieszkańców domów pomocy społecznej. Wielość źródeł informacji a także spojrzeń sprzyjała pokazaniu różnych elementów tych obrazów, budowanych w różnych intencjach i w różnych celach. W przeglądzie tych obrazów wykorzystano raporty z badań socjologicznych i pedagogicznych oraz liczne materiały prasowe i internetowe pokazujące niecodzienność sytuacji oraz zmagania pracowników socjalnych i przedstawicieli innych zawodów pomocowych w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb klientów pomocy społecznej oraz mieszkańców domów pomocy społecznej. Analiza treści zastanych źródeł wykazała, że obrazy konstruowane przez badaczy różnią się od obrazów pokazywanych przez autorów artykułów publicystycznych. Natomiast obrazy przedstawiane przez kadrę pomocy społecznej nie różnią się istotnie od obrazów, które przedstawiali biorcy pomocy społecznej oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej.
Język:
PL
| Data publikacji:
13-02-2025
|
Abstrakt
| s. 1-14
W artykule podjęto problem współczesnych problemów społecznego wartościowania technologii w społeczeństwie hybrydowym. W toku prowadzonej analizy zostały przywołane wybrane koncepcje teoretyczne i metodologiczne, których tematem przewodnim są efekty oddziaływań rozwoju nowych technologii na przemiany społeczne. We wprowadzeniu nakreślono ramy koncepcyjne podjętego problemu badawczego. W rozdziale pierwszym wyjaśniono kluczowe pojęcia społeczeństwa hybrydowego w kontekście wzrastającej złożoności systemów społecznych i technicznych. W rozdziale drugim scharakteryzowano wybrane trendy rozwoju nowych technologii i wskazano na główne pola ich społecznych oddziaływań. W rozdziale trzecim przeanalizowano współczesne problemy oceny technologii w ramach wyznaczonych trendów. We wnioskach dokonano podsumowania głównych ustaleń i wyciągnięto konkluzje.
Język:
EN
| Data publikacji:
31-12-2024
|
Abstrakt
| s. 1-12
Artykuł analizuje zmiany w populacji bezrobotnych na polskim rynku pracy w latach 2000-2020, koncentrując się na osobach w wieku powyżej 50 lat. Analiza została oparta na dwóch istniejących źródłach danych: GUS i Eurostat. Dane empiryczne zostały zagregowane według płci, aby pokazać zróżnicowanie tego problemu społecznego między bezrobotnymi kobietami i bezrobotnymi mężczyznami. Dane statystyczne wyraźnie wskazują, że udział osób powyżej 50 roku życia znacząco wzrósł w populacji bezrobotnych. Uzasadnione wydaje się twierdzenie, że osoby te znajdują się w gorszej sytuacji na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Ta grupa bezrobotnych przegrywa rywalizację o wolne miejsca pracy z osobami młodszymi, które są lepiej przystosowane do szybkich zmian na rynku pracy. W artykule dokonano również przeglądu przepisów zakazujących dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy. Przedstawiono rekomendacje, jak poprawić sytuację bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat na rynku pracy, zwłaszcza w obliczu zachodzących zmian technologicznych.
Język:
PL
| Data publikacji:
30-12-2023
|
Abstrakt
| s. 1-14
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia problematyki przestrzegania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Od 2016r. organizacje pozarządowe oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zwracają uwagę na odmawianie przez Straż Graniczną prawa do wnioskowania o ochronę międzynarodową. Jeszcze przed 2021r., sądy uznawały, że ta procedura jest nieprawidłowa, a Polska łamie prawa człowieka. Zalecenia nie zostały wdrożone, a z początkiem kryzysu humanitarnego w 2021r. sytuacja zmieniła się na niekorzyść cudzoziemców. Zmiany legislacyjne oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoliły na wydalanie cudzoziemców bez jakiejkolwiek procedury administracyjnej.
Język:
PL
| Data publikacji:
17-12-2024
|
Abstrakt
| s. 1-9
Artykuł recenzyjny jest omówieniem książki Powrót do kwestii robotniczej, którą napisali Stephan Beaud i Michal Pialoux. Badania przeprowadzone w fabryce Peugeota w Sochaux-Montbeliaard pokazują przemiany na tamtejszym rynku pracy, które możemy odnieść do współczesnych wyzwań towarzyszącym pracownikom w Polsce. Prekaryzacja, postęp technologiczny, rozpad klasy robotniczej, sprzeczność narracji medialnych z postrzeganiem zawodów przez społeczeństwo, strach o utratę pracy przez postępującą automatyzację. Powrót do kwestii robotniczej to książka, która pozwala zaobserwować powtarzalność niektórych problemów na rynku pracy i pokazuje, jakich błędów możemy uniknąć.
Język:
PL
| Data publikacji:
29-12-2023
|
Abstrakt
| s. 1-9
Celem tego artykułu jest analiza różnych form pracy socjalnej w organizacji pozarządowej. Obszarem badawczym jest Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Określenie istoty pojęcia pracy socjalnej jest zadaniem skomplikowanym, ponieważ istnieje wiele różnych definicji tego pojęcia. Autor podejmuje próbę wyjaśnienia tego pojęcia na wybranych źródłach literatury przedmiotu. Praca socjalna jako działalność praktyczna nie jest zarezerwowana jedynie dla instytucji takich jak samorządowe ośrodki pomocy społecznej, ale także dla instytucji wykonywujących zadania zlecone w zakresie pomocy społecznej. Do takich instytucji przynależy Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W tego typu instytucjach praca socjalna jest szczególnie ważna, gdyż dotyczy podopiecznych, którzy nie zawsze są w stanie sami sobie pomóc. Dzięki aktywności społecznej i wypracowanemu kapitałowi społecznemu, Caritas Diecezji Łomżyńskiej realizuje zlecone zadania z zakresu pomocy społecznej, korzystając z różnorodnych form działania. Warto zauważyć, że instytucje samorządowe często nie dysponują takim potencjałem społecznym jak Caritas Diecezji Łomżyńskiej w obszarze świadczenia pomocy społecznej. Pracownicy podejmujący się pracy środowiskowej zajmują się koordynacją różnych akcji i działań permanentnych. Spełniają oni swoją rolę koordynując działania z wykorzystaniem form pracy socjalnej. Poprzez analizę własnych badań oraz analizy dokumentów wewnętrznych (desk resarch) autor opracowania próbuje przedstawić specyfikę pracy socjalnej świadczonej podopiecznym Caritas Diecezji Łomżyńskiej w czasie pandemii Covid – 19.
Język:
PL
| Data publikacji:
13-12-2024
|
Abstrakt
| s. 1-14
Prezentowany artykuł opisuje proces wdrażania prototypu innowacyjnego systemu informatycznego na potrzeby kadry dowodzenia w strukturach Państwowej Straży Pożarnej. Koncentruje się na opisie podejścia osób zaangażowanych w budowanie, testowanie i wdrażanie aplikacji. Opisany okres obejmuje lata 2022 – 2023. Istotą artykułu jest opis przeprowadzonego eksperymentu wprowadzania zmian i innowacji ważnych dla organizacji służb ochrony przeciwpożarowych, ułatwiających organizację pracy, kontrolę i działania służb. Autor odnosi się do praktyków zarządzania w przedsiębiorstwach i zasad prowadzenia działalności w Państwowej Straży Pożarnej łącząc swoje doświadczenia z wybranymi teoriami z zakresu zarządzania ludźmi i zmianą w organizacji. Rozważania opierają się także na biznesowym podejściu do realizacji innowacyjnych zadań i tworzenia nowej wiedzy w organizacji. Obserwacje wskazują na odmienne podejście do wprowadzania innowacji wśród różnych środowisk służb ochrony przeciwpożarowej i różne reakcje na pojawienie się nowych rozwiązań technicznych.
Język:
PL
| Data publikacji:
29-12-2023
|
Abstrakt
| s. 1-22
Celem opracowania pod nazwą „Rola organizacji pozarządowych w realizacji zadań publicznych gminy Cieszyn z zakresu polityki społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym” jest pokazanie dużego znaczenia organizacji pozarządowych, jako partnera samorządu, w lokalnym systemie pomocy społecznej. W opracowaniu opisane zostały zasady współpracy finansowej i pozafinansowej samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, a także zadania publiczne wykonywane przez organizacje pozarządowe działające na terenie Cieszyna, na przykładzie roku 2022.