Andrzeja Stasiuka przestrzenne doświadczenie Nicości. Zapiski z wyprawy mongolskiej
Abstrakt
The topic of this article is a description of the experience of spacial Nothingness that occurred during Andrzej Stasiuk’s trip to Mongolia in summer 2010. He presented this experience to his readers in two reports published in „Tygodnik Powszechny” in February and March 2011. The author of this article distinguishes between Stasiuk’s different interpretations of Nothingness. He examines Stasiuk’s reports on his Asian trip against the criteria of socalled ‘modern travelling’ (MacCannel, Wieczorkiewicz). The author of the article concludes that the types of Nothingness described by Stasiuk lead to a mystic experience of the kind that was described by Jacek Bolewski as an apophatic one („Nic jak Bóg”).
Słowa kluczowe
travel; Andrzej Stasiuk; nothingness; death; mystic experience of God; history of Mongolia
Bibliografia
Bolewski J. (SJ), 1992, Nic jak Bóg. Postacie iluminacji Wschodu i Zachodu, Warszawa.
Czapliński P., 2009, Polska do wymiany. Późna nowoczesność i nasze wielkie narracje, Warszawa.
Janion M., 1989, Cierń i róża Ukrainy, w: tejże, Wobec zła, Chotomów.
Kudyba W., 2008, Epifanie w drodze do Babadag, „Colloquia Litteraria”, nr 1–2.
MacCannell D., 2002, Turysta. Nowa teoria klasy próżniaczej, przeł. Klekot E., Wieczorkiewicz A., Warszawa.
Stasiuk A., 2011, Ciemna dolina, „Tygodnik Powszechny”, nr 46, z dn. 13 listopada.
Stasiuk A., 2011, Na zachód, „Tygodnik Powszechny”, nr 10, z dn. 6 marca.
Stasiuk A., 2011, Poziomo, „Tygodnik Powszechny”, nr 9, z dn. 27 lutego.
Stasiuk A., 2011a, Radio wszystkich świętych, „Tygodnik Powszechny”, nr 21, z dn. 22 maja.
Wieczorkiewicz A., 2008, Pochwała spojrzenia turystycznego, w: tejże, Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży, Kraków.
Załamanie światła (Andrzej Franaszek rozmawia z Andrzejem Stasiukiem), Miłosz jak świat. Rodzinna Europa, 2011, Magazyn „Tygodnika Powszechnego”, nr 52, z dn. 25 grudnia.
dr hab. prof. ATH, Katedra Literatury i Kultury Polskiej, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Polska. Polska
Literaturoznawca specjalizujący się w literaturze polskiej XX wieku, autor monografii poświęconej twórczości Czesława Miłosza, wypromował kilka prac licencjackich poświęconych twórczości autora Doliny Issy, które trafiły do archiwum „The Milosz Institute” w Krakowie. Zwolennik fenomenologicznej i hermeneutycznej metody interpretacji tekstów literackich. Interesuje się historią i kulturą Bielska-Białej, promuje edukację regionalną, jest autorem kursu e-learnigowego Pomniki i tablice pamiątkowe Bielska-Białej. Autor i współautor książek popularnonaukowych: Słownik gatunków literackich (1999), Jak analizować wiersze poetów współczesnych (2002), Leksykon powieści polskich XX wieku (2002), Szlakiem drewnianych świątyń na Podbeskidziu (2010). Autor książek naukowych: Wyprowadził mnie z Ziemi Ulro. Szkice o twórczości Czesława Miłosza (2005), Hermeneutyka fenomenu istnienia. Studia o polskiej literaturze współczesnej (Vincenz, Miłosz, Wojtyła, Herbert, Szymborska) (2010); Głosy do Miłosza. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2004–2011) (2012).
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).