Życie kulturalne Polaków w Mandżurii w latach 1897–1947



Abstrakt

The article is dedicated to the Polish colony in Manchuria, which came into being at the turn of the 19th and 20th centuries and lasted for over 50 years. In successive parts, the author discusses manifestations of cultural life of Poles in Manchuria. He concentrates mostly on Polish cultural institutions created by Poles, the magazines they published. The author points out the merits of some greatest representatives of the colony. The important role was also played by Polish Consulate in Harbin and its workers dedicated to their tasks. After the Second World War broke out, the situation of Polish community became more difficult, and the colony ceased to exist under communist regime in China. Poles left and material traces of their residence in Manchuria also ceased to exist.


Aleksandrowicz A., 1937, Mandżuria, jej przeszłość, teraźniejszość, kraj i ludzie, Warszawa.

Brudzewska J., 1928, Bursa Polska w Harbinie, w: Grochowski K., red., Polacy na Dalekim Wschodzie, Harbin.

„Daleki Wschód”, 1934, nr 1, Harbin („Listy Harbińskie”).

„Daleki Wschód”, 1934, nr 6, Harbin („Listy Harbińskie”).

„Daleki Wschód”, 1934, nr 7, Harbin („Listy Harbińskie”).

„Daleki Wschód”, 1936, nr 8, Harbin („Listy Harbińskie”).

Daszkiewicz R.K., 1983, Harcerstwo polskie poza granicami kraju od zarania do 1930 r. w relacjach i dokumentach, Lublin.

„Echo z Dalekiego Wschodu”, 1922, nr 10, dodatek, Tokio.

Gimnazjum Polskie im. H. Sienkiewicza i Szkoła Początkowa im. św. Wincentego a` Paulo w Charbinie (Chiny), 1923, „Pamiętnik Charbiński”, Harbin.

„Głos Studenta”. Organ Polskiego Koła Studenckiego, 1932, nr 4, Harbin.

Grochowski K., 1923, Przyszłość żywiołu polskiego w Chinach, „Pamiętnik Charbiński”, Harbin.

Grochowski K., red., 1928, Polacy na Dalekim Wschodzie, Harbin.

Historia parafii polsko-katolickiej w Charbinie, 1923, „Pamiętnik Charbiński”, Harbin.

Jabłońska A., Krąkowski K., 1961, Z dziejów Polonii Harbińskiej, „Przegląd Orientalistyczny”, nr 2, Warszawa.

Ł-a A., Prasa polska na Dalekim Wschodzie, 1934, „Daleki Wschód”, nr 7(57), Harbin.

Nernhejm S., 1934, Polonia harbińska (zarys historyczny), „Daleki Wschód”, nr 7(57), Harbin.

Stowarzyszenia polskie w Charbinie, 1923, „Pamiętnik Charbiński”, Harbin.

„Sybirak”, 1937, nr 1, Warszawa.

Theiss W., 1992, Dzieci Syberyjskie – dzieje dzieci polskich repatriowanych z Syberii i Mandżurii w latach 1919–1923, Warszawa.

„Tygodnik Polski”, 1937, nr 12, Harbin.

„Tygodnik Polski”, 1938, nr 9, Harbin.

Winiarz A., 1984–1985, Działalność Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Harbinie (1942–1945), „Rocznik Polonijny”, Lublin.

Wojas B., Z., 1974, Dzieje Polonii Charbińskiej, „Zeszyty Historyczne”, nr 30, Paryż.

Woźniakowski K., 1976, Polonia chińska w latach 1897–1949 i jej życie kulturalno-literackie, cz. 1, „Przegląd Polonijny, z. 1, Wrocław.

[Przedruk rozdziału: Życie kulturalne Polaków w Mandżurii za: Kim Yong-Deog, Kolonia polska w Mandżurii 1897–1947, Kraków: Promo, 2001].

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-29


Yong-DeogK. (2020). Życie kulturalne Polaków w Mandżurii w latach 1897–1947. Postscriptum Polonistyczne, 6(2), 117-142. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/10940

Kim Yong-Deog  kimwielki@hanmail.net
doktor. Wykładowca w Hankuk University of Foreign Studies w Seulu, pracownik East European and Balkan Institute.  Korea Południowa

Zainteresowania naukowe: historia współczesna Polski, stosunki polsko­‑niemieckie i polsko­‑ukraińskie. Ważniejsze publikacje: Kolonia polska w Mandżurii 1897–1949 (2001), Korea as described in history textbooks used at Polish universities (2008).





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).