Tworzenie Europy: ukraińsko-polski dialog międzykulturowy
Abstrakt
brak
Bibliografia
A. Stasiuk bil’sze niż kult, 2001, „Stolicznyje nowosti”, nr 36 (184).
Andruchowycz J., 1994, 1996, Rekreacje, tłum. O. Hnatiuk, Warszawa-Izabelin.
Andruchowycz J., 1995, Miastookręt, Samuel z Niemirowa, Ave, Chrysler!, tłum. O. Hnatiuk, „Literatura na Świecie”, nr 10.
Andruchowycz J., 1996, Erzherzperc, tłum. O. Hnatiuk i P. Tomanek, WarszawaIzabelin.
Andruchowycz J., 1999, fragm. Moscoviady, tłum. P. Tomanek, „Literatura na Świecie”, nr 4.
Andruchowycz J., 2004, Anheły i demony peryferiji, „Dzerkało tyżnia”, nr 38 (513).
Andruchowycz J., Stasiuk A., 2001, Moja Ewropa. Dwa eseji pro najdywniszu czastynu switu, tłum. N. Czorpita, Lwiw.
Dąbrowski M., 2002, Postmodernistyczne akcenty, „Przegląd Humanistyczny”, nr 4.
Halicka B., 2005, „Niektórzy lubią poezję”. O recepcji twórczości W. Szymborskiej w Niemczech, Kraków.
Hnatiuk O., 2003, Widnajdennia Centralnoji Jewropy, „Krytyka”, nr 4.
Hundorowa T., 2001, Nostalhija ta rewansz. Ukrajins’kyj postmodernizm u łabiryntach nacionalnoji identycznosti, „Kurjer Krywbasu”, nr 144.
Hundorowa T., 2005, Postczornobyls’ka biblioteka. Ukrajins’kyj literaturnyj postmodern, Kyjiw.
Janaszek-Ivaničkova H., 1995, Paradoksalny żywot postmodernizmu w krajach słowiańskich Europy Środkowej i Wschodniej, w: Janaszek-Ivaničkova H., Fokkema D., red., Postmodernizm w literaturze Europy ŚrodkowoWschodniej. Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski, Ustroń, 15—19 listopada 1993, Katowice.
Jarzębski J., 2001, Postmodernistamy buwajut’ rizni pyśmennyky, „Literatura plus”, nr 5.
Koło A., 2002, Katiegorija „Centralnoj Jewropy” w tworczestwie M. Kundery, J. Andruchowycza i A. Stasiuka, „Jewropa”. Żurnał polskoho Instituta Meżdunarodnych Dieł”, nr 2 (3).
Łapiński Z., 1993, Postmodernizm, „Teksty Drugie”, nr 1.
Nasiłowska A., 2002, Postmodernizm a modernizm, „Przegląd Humanistyczny”, nr 4.
Nazaruk B., 2002, Wokół problemu dyskursu postmodernistycznego we współczesnej poezji ukraińskiej, „Warszawskie Zeszyty Ukrainoznawcze”, nr 13—14.
Nycz R., 1998, Literatura polska w cieniu cenzury, „Teksty Drugie”, nr 3.
Poliszczuk J., 2002, Wyprobuwannia postmodernizmom, „Krytyka”, nr 3.
Pułaszewska H., 1998, Postmodernizm a polskość u M. Gretkowskiej. „Teksty Drugie”, nr 6.
Stasiuk A., 1998, Z knyhy Gałyc’ki opowidannia. Nezałeżnyj kulturołohicznyj czasopys „Ji”, nr 13.
Stasiuk A., 2001, Dewjat’, tłum. N. Czorpita, Lwiw.
Stasiuk A., 2002, Baja Mare, „Krytyka”, nr 4 (54).
Stasiuk A., 2002, Opys podorożi Schidnoju Uhorszczynoju ta Ukrajinoju u 1999 roci, „Krytyka”, nr 1—2 (51—52).
Stasiuk A., 2002, Raszynari, „Krytyka”, nr 9 (59).
Stasiuk A., 2004, Ja żywu w centri Jewropy, wywiad prow. N. Śniadanko, „Lwiws’ka gazeta”, nr 208.
Stasiuk A., 2005, Noc, Wołowiec.
Stasiuk A., 2007, Dorohoju na Babadag, Kyjiw.
Stasiuk A., Jewropo, Ty wże bilsza!, tłum. z gazety „Rzeczpospolita” B. Oleksiuka.
Swiato R., 2006, Pro nelehaliw, orfejiw ta warwariw, „Kinoteatr”, nr 3.
Szwed P., 2005, Pobyttia postmodernoho nemowlaty, „Krytyka”, nr 11.
Śniadanko N., 2006, Newidworotne znykannia Jewropy, „Lwiws’ka gazeta”, nr 106 (913).
Zwarycz O., 2004, Horeć, A. Stasiuk — kultowyj pols’kyj pys’mennyk pro fejerycznist’ Centralnoji Jewropy, mahiju karty ta literaturnu mołytwu, „Ukrajina Mołoda”, nr 194.
doktorantka Katedry Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, Ukraina. Ukraina
rzygotowuje rozprawę doktorską na temat Recepcja literatury polskiej na Ukrainie (1991—2005). Specjalizuje się w tematyce estetyki receptywnej i dialogu międzykulturowego. Szczególnie interesuje się problematyką ukraińskiego kanonu współczesnej literatury polskiej. Jest autorką szeregu artykułów poświęconych zagadnieniom recepcji literatury polskiej na Ukrainie po 1991 r.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).