Ewolucja nazw jednostek pływających 
w języku polskim na tle innych języków słowiańskich



Abstrakt

brak


Brocki Z., 1969, Morze pije rzekę. Historyjek z życia terminów morskich zbiorek trzeci, Gdańsk.

Brocki Z., 1973, Potoniakiem nad morze. Historyjek z życia terminów i nazw morskich zbiorek czwarty, Gdańsk.

Gindin L.A., Kałużskaja I.A., 1984, O primienienii pierspiektiwnogo i rietrospiektiwnogo analiza w issledowanii leksiki karpato­bałkanskogo regiona, w: Zelenina E.I., Usaczewa W.W., Ciw’jan T.W., red., Sławianskoje i bałkanskoje jazykoznanije: Jazyk w etnokulturnom aspiektie, Moskwa.

Gorbacz O., 1993, Ukrajins’ka mors’ka i sudnopławna terminołogija, w: Gorbacz O., Zibrani statti. VI. Łeksykografija i łeksykołogija. Fotoperedruk, München.

Łuczyński E., 1986, Staropolskie słownictwo związane z żeglugą ХV i ХVI w., Gdańsk.

Mawrodin W.W., 1949, Naczało moriechodstwa na Rusi, Leningrad.

Ożdżyński J., 1989, Morska wspólnota kulturowa w świetle faktów językowych. Morfologia zapożyczeń w polskim słownictwie flisackim i żeglarskim. Prace monograficzne, Kraków.

Ożdżyński J., 1998, Konteksty kulturowe słownictwa flisackiego, Kraków.

Trubaczew O.N., 1966, Riemieslennaja tierminołogija w sławianskich jazykach: Etimołogija i opyt gruppowoj riekonstrukcyi, Moskwa.

Trubaczew O.N., 1983, Jazykoznanije i etnogienez sławian: Drewnije sławianie po dannym etimołogii i onomastiki, w: Sławianskoje jazykoznanije. IХ Меżdunarodnyj sjezd sławistow, Kijew, sent. 1983 g.: Dokł. sow. dielegacyi, Moskwa.

Trubaczew O.N., 1994, Prasławianskoje leksiczeskoje nasledije i driewnierusskaja leksika dopis’miennogo pierioda, w: Etimołogija 1991—1993, Moskwa.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-04


WojcewaH. (2021). Ewolucja nazw jednostek pływających 
w języku polskim na tle innych języków słowiańskich. Postscriptum Polonistyczne, 3(1), 101-110. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11114

Helena Wojcewa  postscriptum@us.edu.pl
doktor nauk filologicznych, docent w Katedrze Językoznawstwa Ogólnego i Słowiańskiego Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Miecznikowa, Ukraina.  Ukraina

Jest autorką podręcznika Język polski, rekomendowanego przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy dla studentów nauk humanistycznych uczelni wyższych (Kijów 2007) oraz programu nauczania Język polski w klasach I—IV dla szkół ogólnokształcących z ukraińskim językiem wykładowym.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).