Semantyczna i derywacyjna motywacja 
niepodstawowych nazw barwy zielonej 
w językach słowiańskich



Abstrakt

brak


Ampel-­Rudolf M., 1988, Cechy semantyczne i składniowe przymiotników koloru (Na przykładzie przymiotnika „zielony” i przymiotników określających jego odcienie), „Polonica”, XIII, 51—63.

Bachilina N., 1975, Istorija cwietooboznaczenij w russkom jazykie, Moskwa.

Brűggemann F.R., 1996, Die Farbeziechnungen in der tschechischen und slovakischen Schriftsprache der Gegenwart, Europäischer Verlag der Wissenschaften, Frankfurt am Mein.

Dokulil M., 1979, Teoria derywacji, przeł. z języka czeskiego A. Bluszcz i J. Stachowski, Wrocław.

Dziwak O., 1974, Leksika na oboznaczenije cwieta w sowriemiennom ukrainskom jazykie. Awtoriefierat kandidatskoj disiertacyi, Kijew.

Dżadd D., Wyszecki G., 1978, Cwiet w naukie i tiechnikie, Moskwa.

EP — Encyklopedia powszechna PWN, 1973, wyd. I, t. I­IV, Warszawa.

Hoàng thu Oanh, 1997, Nazwy barw w języku wietnamskim i polskim, w: Grzegorczykowa R., Zaron Z., red., Semantyczna struktura słownictwa i wypowiedzi, Warszawa.

Horobec’ W., 1977, Z istoriji nazw koloriw w ukrajins’kij mowi, „Kultura Słowa”, 12.

Koncová M., 1998, Z chromatickej terminológie v slovenskom a francúzskom jazyku, „Tlumočení a Překlad”, 42.

Mielicki J., 1997, Zarys wiadomości o barwie, Łódź.

Moskowicz W., 1969, Statistika i siemantika. Opyt statisticzeskogo analiza siemanticzeskogo pola, Moskwa.

Piwtorak H., 1969, Sim barw wesełky, „Mowoznawstwo”, 4.

Schabowska M., 1960, Pochodne przymiotniki barwy, „Język Polski”, XL.

Słuckaja M., Krisko O., 1972, O sistiemie naimienowanij cwietow, „Tiechniczeskaja Estetika”, 12.

SJPSz — Szymczak M., red., 1994, Słownik języka polskiego, t. 1—3, Warszawa.

Tokarski R., 1995a, Semantyka barw we współczesnej polszczyźnie, Lublin.

Tokarski R., 1995b, Tło kulturowe a znaczenia jednostek leksykalnych, w: Lewicki A.M., Tokarski R., red., Kreowanie świata w tekstach, Lublin, 39—58.

Wasilewicz A., 1981, Oboznaczenije cwieta w sowriemiennom russkom jazykie, Moskwa.

Wasilewicz A., 1987, Issledowanije leksiki w psicholingwisticzeskom ekspierimientie, Moskwa.

Wysoc’kyj A., 1998, Struktura ta skład łeksyko­semantycznoji hrupy prykmetnykiw na poznaczennia koloru w ukrajins’kij mowi, w: Systema i struktura schidnosłowjans’kych mow, Kyjiw, 53—60.

Wierzbicka A., 1997, Jazyk. Kultura. Poznanije, Moskwa.

Zaręba A., 1954, Nazwy barw w dialektach i historii języka polskiego, Wrocław.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-04


BielyayevaI. (2021). Semantyczna i derywacyjna motywacja 
niepodstawowych nazw barwy zielonej 
w językach słowiańskich. Postscriptum Polonistyczne, 3(1), 111-119. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11115

Inna Bielyayeva  postscriptum@us.edu.pl
wykładowczyni języka polskiego i czeskiego w Katedrze Języków Słowiańskich Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. W. Stefanyka w Iwano­-Frankowsku, Ukraina.  Ukraina

Ukończyła polonistykę i bohemistykę na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Lwowskiego. Interesuje się problematyką nazw barw w językach słowiańskich. Pracę doktorską obroniła na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Brała udział w konferencjach międzynarodowych w Warszawie i Pradze. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych, opublikowanych w tomach zbiorowych (ukraińskich, polskich i czeskich) oraz pomocy dydaktycznych do języka czeskiego i do języka polskiego. Jest autorką monografii Niepodstawowe nazwy barw w języku polskim, czeskim, rosyjskim i ukraińskim (Warszawa 2005).





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).