Wybrane osobliwości składniowe 
tekstów lwowskiej prasy polskojęzycznej Na materiale „Gazety Lwowskiej”



Abstrakt

brak


Buttler D., Kurkowska H., Satkiewicz H., 1973, Kultura języka polskiego. Zagadnienia poprawności gramatycznej, Warszawa.

Dubicka­-Dwilewicz B., 1997, O niektórych konstrukcjach składniowych polskiej gwary wsi Bujwidze na Litwie, w: Dunaj B., red., Studia dialektologiczne I., Kraków.

Jadacka H., 2007, Kultura języka polskiego. Fleksja, słowotwórstwo, składnia, Warszawa.

Koczerhan M., 2006, Osnowy zistawnoho mowoznawstwa, Kyjiw.

Krawczuk A., 2007, Nowi tendenciji w pols’komu syntaksysi, w: Wisnyk Lwiws’koho Uniwersytetu, serija fiłołogiczna, wyp. 40, cz. 2, Lwiw.

Krawczuk A., 2006, Błędy gramatyczne studentów polonistyki lwowskiej spowodowane polsko­ukraińską interferencją, „Postscriptum” 2 (52).

Kurcz I., 2005, Psychologia języka i komunikacji, Warszawa.

Kurzowa Z., 1985, Polszczyzna Lwowa i kresów południowo­wschodnich, Warszawa­Kraków.

Markowski A., red., 2003, Nowy słownik poprawnej polszczyzny, Warszawa.

Markowski A., 2007, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa.

Masalska I., 1999, Kilka uwag o ukrainizmach i rusycyzmach słownikowych w języku powojennej inteligencji Lwowa, w: Rieger J., red., Studia nad polszczyzną kresową, Wrocław.

Masojć I., 1990, O wpływie składni rosyjskiej na współczesną polszczyznę wileńską (na materiale „Czerwonego Sztandaru”), „Poradnik Językowy”, z. 3.

Masojć I., 2001, Regionalne cechy systemu gramatycznego współczesnej polszczyzny kulturalnej na Wileńszczyźnie, Warszawa.

Milewska B., 2004, „Człowiek, na barkach którego…” — nowy szyk zaimka „który”, „Język Polski”, z. 2.

Miodek J., 1993, O normie językowej, w: Bartmiński J., red., Encyklopedia kultury polskiej XX wieku, t.2. Współczesny język polski, Warszawa.

Misz H., 1966, Szyk zaimka „się” we współczesnym języku polskim, „Język Polski”.

Nagórko A., 1992, Wpływy rosyjskie na język polskiej inteligencji wileńskiej, w: Kubiak H., red., Mniejszości polskie i Polonia w ZSRR, Wrocław­Warszawa­Kraków.

Pacan B., 1999, Uwagi o polszczyźnie przedstawicieli inteligencji lwowskiej pokolenia powojennego, w: Rieger J., red., Studia nad polszczyzną kresową, Wrocław.

Rudnicka­-Fira E., 1996, Polszczyzna pisana inteligencji polskiej na Białorusi, w: Rieger J., red., Język polski dawnych Kresów Wschodnich 1, Warszawa.

Smułkowa E., 1996, Uwagi o języku starszego pokolenia inteligencji lwowskiej A.D. 1989/1990, w: Rieger J., red., Język polski dawnych Kresów Wschodnich 1, Warszawa.

Sojka­-Masztalerz H., 1999, Niektóre zjawiska słowotwórcze i leksykalne we współczesnej polszczyźnie lwowian, w: Rieger J., red., Studia nad polszczyzną kresową, t. IX, Warszawa.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-04


OhorilkoO. (2021). Wybrane osobliwości składniowe 
tekstów lwowskiej prasy polskojęzycznej Na materiale „Gazety Lwowskiej”. Postscriptum Polonistyczne, 3(1), 131-142. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11117

Oksana Ohorilko  postscriptum@us.edu.pl
pracownik Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, Ukraina.  Ukraina

Prowadzi zajęcia z praktycznej nauki języka polskiego, przekładu, wykłady ze składni i historii języka polskiego. W pracy naukowo­badawczej zajmuje się językiem prasy polskojęzycznej na Ukrainie oraz zagadnieniami polskiej i ukraińskiej składni teoretycznej w ujęciu kontrastywnym. Interesuje się również bilingwizmem polsko­ukraińskim i polsko­rosyjskim oraz metodyką nauczania języka polskiego jako obcego. Była recenzentką podręczników dla szkół z polskim językiem nauczania autorstwa Marii Iwanowej Język polski. Klasa 7 i Język polski. Klasa 8.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).