Krótkie podsumowanie
 ukraińskiej polonistyki literaturoznawczej



Abstrakt

brak


Ajzensztok J., 1958, Do perebuwannia Mickiewycza na Ukrajini, w: Miżsłowjans’ki literaturni wzajemyny, Kyjiw.

Bagalij D., 1904, Opyt istorii Char’kowskogo uniwiersitieta (po nieizdannym matieriałam), Char’kow.

Franko I., 1979, O literaturze polskiej, Kraków.

Jakowenko S., 2006, Romantyky, estety, nicszeanci: ukrajins’ka ta pols’ka literaturna krytyka rannioho modernizmu, Kyjiw.

Jewszan M., 1912, Suczasna pols’ka literatura i jiji wpływ na naszu, t. 60., LNW, Kyjiw.

Radyszewśkyj R., 1996, Polskojęzyczna poezja ukraińska od końca XVI do początku XVIIІ wieku, cz. 1., Kraków.

Rodowicz P., 1689, Helikon Brivertex. Rękopis. Moskwa CGADA f. 381, Nr 1767.

Ukrajinka Ł., 1977, Zibrannia tworiw u dwanadciaty tomach, t. 8., Kyjiw.

Werwes H., 1955, Adam Mickewycz w ukrajins’kij literaturi, Kyjiw.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-04


RadyszewśkyjR. (2021). Krótkie podsumowanie
 ukraińskiej polonistyki literaturoznawczej. Postscriptum Polonistyczne, 3(1), 191-200. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11122

Rostysław Radyszewśkyj  rostyslav.r58@gmail.com
kierownik Katedry Polonistyki Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Ukraina.  Ukraina

Członek Instytutu Literaturoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, w której obronił rozprawę doktorską poświęconą zagadnieniu związków twórczości Łesi Ukrainki z literaturą polską. Autor monografii Polskojęzyczna poezja ukraińska końca XVI — początku XVIII w. (1996), antologii Parnas roksolański (1998) oraz książki Iwan Mazepa w sarmacko­roksolańskim wymiarze wysokiego baroku (2006). Jest autorem 180 prac naukowych, jego książki zostały wydane w języku polskim i ukraińskim: m.in. Iwan Wahylewycz. Polscy pisarze Rusini (1996), Poezja polskojęzyczna na Ukrainie (1996). Opracował i opatrzył przedmową serię dwujęzycznych tomików poezji polskiej, m.in. Poezje J. Słowackiego i J. Iwa­szkiewicza, antologię Dźwięki polskiej lutni. Rostysław Radyszewśkyj dokonał tłumaczenia na język ukraiński licznych polskich starodruków. Głównym tematem jego badań są literackie kontakty polsko­ukraińskie w okresie XVII—XVIII w., „ukraińska szkoła” romantyków polskich, a także twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej. Korespondencyjny członek NAN Ukrainy.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).