Film jako tekst kultury w komunikacji interkulturowej
 (wykorzystanie filmów w nauczaniu cudzoziemców 
wiedzy o Polsce i jej kulturze)



Abstrakt

brak


Bobiński W., 2004, Film fabularny w dydaktyce literatury, w: Janus­­Sitarz A., red., Przygotowanie ucznia do odbioru różnych tekstów kultury, Kraków.

Janus­­-Sitarz A., 2004, Między słowem, obrazem i dźwiękiem, czyli uczeń wobec różnych tekstów kultury, w: Janus­­Sitarz A., red., Przygotowanie ucznia do odbioru różnych tekstów kultury, Kraków.

Jaszczurowska E., 2005, Komponent kulturowy w nauczaniu języka obcego jako narzędzie przełamywania stereotypów kulturowych, w: Materiały z konferencji naukowo­­dydaktycznej „Języki obce przepustką do zjednoczonej Europy i świata", Politechnika Śląska, CD­­ROM, Ustroń 8—10 kwietnia 2005.

Kamińska K., 2005, W stronę wielokulturowości w edukacji przedszkolnej, Warszawa.

Miodunka W.T., 2000, Polonistyka czy studia polskie dla cudzoziemców?, „Przegląd Polonijny”, z. 1.

Miodunka W.T., red., 2004, Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego, Kraków.

Szczęsna E., red., 2002, Słownik pojęć i tekstów kultury, Warszawa.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-05


JelonkiewiczM. (2021). Film jako tekst kultury w komunikacji interkulturowej
 (wykorzystanie filmów w nauczaniu cudzoziemców 
wiedzy o Polsce i jej kulturze). Postscriptum Polonistyczne, 2(2), 177-185. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/11172

Mirosław Jelonkiewicz  postscriptum@us.edu.pl
Syczuański Uniwersytet, Chiny.  Chiny

Zainteresowania naukowo-badawcze Mirosława Jelonkiewicza dotyczą wykorzystania filmu oraz materiałów audiowizualnych i multimedialnych do nauczania cudzoziemców kultury polskiej i historii Polski. Opublikował kilkadziesiąt artykułów oraz wygłosił wiele referatów na ten temat na krajowych i międzynarodowych konferencjach. Między innymi na Sorbonie w Paryżu, ELTE w Budapeszcie oraz uniwersytetach w Poczdamie, Ołomuńcu, Wiedniu i Lwowie. Prowadził cykle wykładów kulturoznawczych o kulturze polskiej w ramach programu Erasmus + STA na uniwersytetach w Rejkiawiku, Moguncji, Budapeszcie, Poczdamie, Wiedniu, Ołomuńcu i wielu innych. Był członkiem Komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej pierwsze egzaminy certyfikacyjne z języka polskiego jako obcego w Nowym Jorku, Chicago i Atenach. W latach 1995 – 2017 prowadził w Polonicum autorskie seminaria i warsztaty filmowe dotyczące współczesnego filmu polskiego a szczególnie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).