Homo migrans. Miejsce literatury dla dzieci i młodzieży w edukacji empatii
Abstrakt
The paper is an attempt to present the ways of functioning of the migration issue in the latest Polish literature for children and young people, which uses a certain universal topos, namely the home and narratives related to hospitality, when presenting the phenomenon studied. Such a problematised view of the issue is inscribed in the reflection on intercultural education, under the patronage of the philosophy of love and compassion represented by Martha Nussbaum. The assumptions of the humanistic philosophy of love will be confronted with the (pre-)school and school practice preparing children to meet the Other.
Słowa kluczowe
migration; intercultural education; pedagogy; children's literature
Bibliografia
Bardijewska L., 2016, Kot Karima i obrazki, ilustr. Sędziwy A., Łódź.
Buczyńska-Garewicz H., 2006, Miejsca, strony, okolice. Przyczynek do fenomenologii przestrzeni, Kraków.
Cholewińska K., 2016, Wszyscy jesteśmy Kalibanami: (post)kolonialne wizje latynoamerykańskiego podporządkowania, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, nr XL, 1.
Combrzyńska-Nogala D., 2018, Wysiedleni, ilustr. Kozieł-Nowak M., Łodź.
Gawryluk B., 2016, Teraz tu jest nasz dom, ilustr. Szymanowicz M., Łódź.
Gawryluk B., 2010, Moje Bullerbyn, ilustr. Talarek N., Łodź.
Gortat G., 2017, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo, ilustr. Sztyma M., Warszawa.
Houston K., 2017, Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski, przeł. Lipszyc P., Kraków.
Jak rozmawiać o uchodźcach. Przewodnik dla nauczycieli i scenariusz dwóch lekcji, 2016, Warszawa.
Kingsley P., 2017, Nowa Odyseja. Opowieść o kryzysie uchodźczym w Europie, przeł. Paszkowska A., Warszawa.
Kopaliński W., 1991, Słownik symboli, Warszawa.
Maliszewski K., 2015, Pedagogika na pograniczu światów. Eseje z cyklu „Medium Mundi”, posłowie Sławek T., Katowice.
Marmurowicz M., Kuklo J., 2014, A w moim mieście jest inaczej, Bruksela.
Mateo J.M., Pedro J.M., 2013, Emigracja, przeł. Jordan M., Piaseczno.
Mikołajewski J., 2016, Wędrówka Nabu, ilustr. Rusinek J., Kraków.
Mikołajewski J., 2015, Wielki przypływ, Warszawa.
Nowak-Dziemianowicz M., 2016, Walka o uznanie w narracjach. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości, Wrocław.
Nussbaum M.C., 2018, Nowa nietolerancja religijna. Przezwyciężyć politykę strachu w niespokojnych czasach, przeł. Szymański S., przedm. Kuisz J., Warszawa.
Piątkowska R., 2017, Hebanowe serce, ilustr. Szymanowicz M., Łódź.
Platon, 1959, Teajtet, przeł. Witwicki W., Warszawa.
Rowicki P., 2017, 16.10 do Bergamo, Łódź.
Saryusz-Wolska M., Traba R., Kalicka J., red., 2014, Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci, 2014, Warszawa.
Sławek T., 2015, Uchodzić, Katowice.
Sławek T., 2013, Gdzie? […], w: Sławek T., Kunce A., Kadłubek Z., Oikologia. Nauka o domu, Katowice.
Sławek T., 2006, Przeciw swojskości. Piwnica i studnia, w: tegoż, Żaglowiec, czyli Przeciw swojskości. Wybór esejów, Katowice.
Witek R., 2016, Chłopiec z Lampedusy, ilustr. Rusinek J., Łódź.
Zbroja J., 2015, Matylda wyjeżdża, ilustr. Petersen K., Łomża.
Netografia
Agamben G., My, uchodźcy, http://recyklingidei.pl/agambenmyuchodzcy [dostęp: 20.05.2018].
Instytut Literaturoznawstwa, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katowice, Polska. Polska
https://orcid.org/0000-0001-9032-8875
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).