Prawa przysługujące do przestrzeni w obrębie wykonywanych robót geologicznych w ramach geotermii



Abstrakt

Przedmiotem tekstu jest zagadnienie geotermii, rozpatrywane w kontekście praw przysługujących do nieruchomości gruntowej i wnętrza Ziemi podczas prowadzenia robót geologicznych w świetle obowiązujących przepisów w tej materii, które zostały poddane analizie przy uwzględnieniu specyfiki wskazanego rodzaju odnawialnych źródeł energii.


Agopszowicz A.: Opinia o projekcie założeń do ustawy − prawo geologiczne. „Problemy Prawne Górnictwa” 1990, T. 12.

Bednarek M.: Mienie. Kraków 1997.

Gniewek E.: Prawo rzeczowe. Warszawa 2014.

Ignatowicz J., Stefaniuk K.: Prawo rzeczowe. Warszawa 2012.

Kalus S.: Prawne aspekty określania pionowych granic nieruchomości. Gospodarowanie przestrzenią „nad” i „pod” gruntem. W: XX Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych. Katowice 2011.

Katner W.J.: Przedmioty stosunku cywilnoprawnego. W: System prawa prywatnego. Prawo cywilne — część ogólna. Red. M. Safjan. T. 1. Warszawa 2012.

Lipiński A.: Użytkowanie górnicze. Kraków 1996.

Mikosz R.: Geologia i górnictwo a planowanie przestrzenne. W: G. Dobrowolski , G. Radecki: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia. Katowice 2014.

Mikosz R.: Prawa do przedmiotów materialnych niebędących rzeczami. W: System prawa prywatnego. Prawo rzeczowe. Red. E. Gniewek. T. 3. Warszawa 2013.

Mikosz R.: Tytuły prawne pozwalające na korzystanie z przestrzeni „pod” powierzchnią gruntu. W: XX Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych. Katowice 2011.

Radecki G.: Odpowiednie stosowanie przepisów o dzierżawie do użytkowania górniczego. W: G. Dobrowolski , G. Radecki: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia. Katowice 2014.

Radwański Z.: Czy klauzula generalna społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa powinna określać treść prawa własności. W: Ars et usus. Księga pamiątkowa ku czci sędziego Stanisława Rudnickiego. Warszawa 2005.

Schwarz H.: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Wrocław 2013.

Skrzydło W.: Cele publiczne w gospodarce nieruchomościami skarbowymi i samorządowymi. „Kwartalnik Prawa Publicznego” 2005, nr 3.

Szuma K.: Własność górnicza, użytkowanie górnicze i inne uprawnienia górnicze według ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. „Przegląd Prawa Ochrony Środowiska” 2012, nr 2.

Tytko R.: Odnawialne źródła energii. Warszawa 2009.

Witczak H., Kawałko A.: Prawo rzeczowe. Warszawa 2012.

Wójcik S.: Problem uprawnień do złóż kopalin (w związku z reformą prawa górniczego). „Państwo i Prawo” 1992, nr 1.
Pobierz

Opublikowane : 2016-07-21


Wójcik-JackowskiS. (2016). Prawa przysługujące do przestrzeni w obrębie wykonywanych robót geologicznych w ramach geotermii. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1), 85-98. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11232

Sebastian Wójcik-Jackowski 



Copyright (c) 2016 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).