Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięć z zakresu geologii górnictwa



Abstrakt

W artykule omówiono regulacje prawne dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanych inwestycji. Szczególny nacisk położony został na uwzględnienie inwestycji z zakresu działalności geologicznej i górniczej. Omówione zostały decyzje inwestycyjne istotne dla geologii i górnictwa. W artykule poczyniono także komentarz w stosunku do inwestycji, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej jak i procedury jej uzyskania. Wyjaśnieniu poddano podstawowe pojęcia takie jak geologia i górnictwo, decyzja środowiskowa, koncesja, wybrane decyzje inwestycyjne, roboty geologiczne, obszar górniczy, plan ruchu zakładu górniczego. Artykuł omawia także organy administracji publicznej właściwe do wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uwzględniono także przykłady praktycznych problemów, które zostały zaczerpnięte z orzecznictwa. Wskazano zmiany jakie zaszły w regulacjach prawnych dotyczących decyzji środowiskowej z uwzględnieniem działalności geologicznej i górniczej.


Bar M., Jendrośka J.: Prawo ochrony środowiska. Podręcznik. Wrocław 2005.

Dobrowolski G.: Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Toruń 2011.

Gruszecki K.: Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, udział społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oceny oddziaływania na środowisko. Komentarz. W: Idem: Komentarz do ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływaniana środowisko. Wyd II. LEX, nr 8775.

Jendrośka J., Bar M.: Prawo ochrony środowiska. Podręcznik. Wrocław 2005.

Jendrośka J.: Oceny oddziaływania na środowisko jako instytucja prawna — charakter prawny i struktura regulacji. W: Prawo i polityka w ochronie środowiska. Studia z okazji 40‑lecia pracy naukowej Jerzego Sommera. Wrocław 2006.

Lipiński A.: Decyzja w sprawie środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia na terenie zamkniętym. W: Gospodarcze prawo środowiska. Red. J. Ciechanowicz‑McLean, T. Boj ar‑Fijałkowski. Gdańsk 2009.

Lipiński A.: Komentarz do ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. W: Ustawa Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Red. A. Lipiński, R. Mikosz. Wyd. II. LEX, nr 8103.

Lipiński A.: Zakres i przedmiot prawa geologicznego i górniczego. W: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia. Red. G. Dobrowolski , G. Radecki. Katowice 2014.

Makowski M.: Wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w porozumieniu z innym organem — na podstawie art. 75 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowiska. „Casus” 2012, nr 2.

Mikosz R.: Geologia i górnictwo a planowanie przestrzenne. W: Prawna regulacja geologii i górnictwa w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wybrane zagadnienia. Red. G. Dobrowolski, G. Radecki. Katowice 2014.

Nowak M.J.: Decyzja o warunkach zabudowy i decyzja środowiskowa. Warszawa 2015.

Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Red. B. Rakoczy. Warszawa 2015.

Sieradzka M.: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz. LEX, nr 8780.

Strzyczkowski K.: Prawo gospodarcze publiczne. Warszawa 2007.
Pobierz

Opublikowane : 2016-07-21


MachowskiM. (2016). Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięć z zakresu geologii górnictwa. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (2), 41-59. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11236

Mikołaj Machowski 



Copyright (c) 2016 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).