Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 11-26
Przedmiotem artykułu jest omówienie prawnych zasad postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. Na wstępie przedstawiono regulacje prawne dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz przedstawiono ogólne zasady gospodarowania wrakami. W dalszej części scharakteryzowano obowiązki podmiotów uczestniczących w systemie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji: producentów, wprowadzających pojazdy oraz podmiotów zajmujących się zbieraniem, demontażem, strzępieniem.
Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 27-39
Art. 3 wskazuje na sytuacje, w których Prawo geologiczne i górnicze nie znajduje zastosowania; art. 4 dotyczy wydobywania (z wyłączeniem omawianej ustawy) niektórych kopalin dla zaspokojenia własnych potrzeb osoby fizycznej. Z kolei art. 5 zawiera definicje wód leczniczych, wód termalnych i solanek oraz przesądza, że są one kopalinami.
Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 41-59
W artykule omówiono regulacje prawne dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanych inwestycji. Szczególny nacisk położony został na uwzględnienie inwestycji z zakresu działalności geologicznej i górniczej. Omówione zostały decyzje inwestycyjne istotne dla geologii i górnictwa. W artykule poczyniono także komentarz w stosunku do inwestycji, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji środowiskowej jak i procedury jej uzyskania. Wyjaśnieniu poddano podstawowe pojęcia takie jak geologia i górnictwo, decyzja środowiskowa, koncesja, wybrane decyzje inwestycyjne, roboty geologiczne, obszar górniczy, plan ruchu zakładu górniczego. Artykuł omawia także organy administracji publicznej właściwe do wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uwzględniono także przykłady praktycznych problemów, które zostały zaczerpnięte z orzecznictwa. Wskazano zmiany jakie zaszły w regulacjach prawnych dotyczących decyzji środowiskowej z uwzględnieniem działalności geologicznej i górniczej.
Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 61-97
Przedmiotem tego artykułu jest skrótowe przedstawienie poglądów autorów czeskich wyrażonych w monografii zatytułowanej „Wprowadzenie do prawa gruntowego”. Przez prawo gruntowe autorzy monografii rozumieją interdyscyplinarną dziedzinę prawa, która zajmuje się źródłami, metodami, zasadami i narzędziami prawa publicznego i prywatnego odnoszącymi się do stosunków prawnych, których przedmiotem są grunty. Prawo gruntowe wykazuje ścisłe i bezpośrednie związki z prawem środowiska. Po każdym z 17 rozdziałów monografii przedstawiane są podobieństwa i różnice z prawem polskim.
Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 99-117
Narastające zainteresowanie piśmiennictwem zapomnianego polskiego emigranta Andrzeja Bobkowskiego (1913-1961) spowodowało, że warto przedstawić jego publikację poświęconą niezwykle szybkiej budowie kolei linowej z Zakopanego-Kuźnic na Kasprowy Wierch. Artykuł zatytułowany Napowietrzny „tunel”, ale nie Kellermana! między Europą a Ameryką pod Oceanem Atlantyckim został napisany w 1958 r. dla emigracyjnego radia „Wolna Europa„ w Monachium z okazji 25. rocznicy otwarcia tej kolei wybudowanej w latach 1935-36, a opublikowany w Polsce dopiero w 1987 r. Budowa tej kolei linowej jest wspomniana kilka razy w listach Andrzeja Bobkowskiego do jego stryja Aleksandra Bobkowskiego (1886–1966), który był wice-ministrem komunikacji i inicjatorem budowy i nadzorował ją osobiście. Budowa tej kolei była uważana za „skandal„ i podzieliła naukowców i społeczeństwo na dwa przeciwstawne obozy: jeden za ochroną przyrody w Tatrach, a drugi za budową kolei. Fakt budowy tej kolei był zazwyczaj przedstawiany tylko z punktu widzenia ochrony przyrody, którzy krytykowali to przedsięwzięcie. Dlatego wydaje się, że warto przedstawić argumenty z artykułu A. Bobkowskiego z 1958 r. za budową kolei linowej. A. Bobkowski był w stanie przewidzieć przyszłą tendencję do masowej turystyki i narciarstwa i jej wartości dla rozwoju Zakopanego.
Język:
PL
| Data publikacji:
21-07-2016
|
Abstrakt
| s. 119-128
Reżim prawny dostępu do informacji o środowisku w Federacji Rosyjskiej znacząco różni się od modelu przyjętego przez państwa Unii Europejskiej. Charakterystyczny dla niego jest brak jednego aktu prawnego regulującego całość tej tematyki. Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań przyjętych w tym zakresie w przepisach dotyczących jednej z najważniejszych rosyjskich instytucji prawa ochrony środowiska, jaką jest ekspertyza ekologiczna.