Techniczne możliwości spalania biomasy w aspekcie obowiązujących przepisów
Abstrakt
Celem artykułu jest omówienie zagadnień związanych z procesem spalania i współspalania biomasy w kotłach energetycznych w świetle polskich regulacji prawnych, z uwzględnieniem zagrożeń i problemów eksploatacyjnych wynikających z wprowadzenia preferencji związanych z przetwarzaniem paliw odnawialnych na energię elektryczną. W artykule przeanalizowano: unijną politykę klimatyczną, związaną z wprowadzeniem biomasy do sektora energetycznego, podział oraz charakterystykę biomasy, problemy eksploatacyjne kotłów węglowych związane ze współspalaniem biomasy, dalsze perspektywy i kierunki spalania i współspalania biomasy. Wykazano również, niezbędną konieczność tworzenia i dostosowywania prawa w odniesieniu do specyfiki posiadanych zasobów energetycznych oraz technicznych uwarunkowań i możliwości ich przetwarzania na energię elektryczną.
Bibliografia
Jarosiński J.: Techniki czystego spalania. Warszawa 1996. Konieczyński J., Pasoń-Konieczyńska A.: Zastosowanie technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla. W: Ochrona powietrza w teorii i praktyce. Red. J. Konieczyński. Zabrze2010, s. 163—164.
Kubica K., Jewiarz M., Szlęk A., Kubica R., Mokrosz W., Kowalczyk K.: Spalanie słomy zbożowej — laboratoryjne i pilotażowe badania w kotle rusztowym, Spalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetyce i przemyśle cementowym, II Forum paliw alternatywnych.Złotniki Lubańskie 2012, 19—22 września 2012 r., s. 49—62.
Makles Z., Świątkowski A., Grybowska S.: Niebezpieczne dioksyny. Warszawa 2001.
Mokrosz W.: Migracja związków chloru z biomasy w procesie spalania oraz ich wpływu na procesy korozyjne i eksploatacyjne kotłów. W: Nowoczesne kotłownie, inwestycje, bezpieczeństwo, Zawiercie, 23—25 marca 2011 r. [B.m.w.]. http://www.apbiznes.pl/wp-content/uploads/2011/03/dr-Wojciech-Mokrosz-Politechnika-Slaska.pdf [dostęp: 6.02.2013], s. 1—22.
Nevalainen H., Leino T., Tourunen A., Hitunen M., Coda Zabetta E.: Deposits and emissions during the co-combustion of biodiesel residue with coal and biomass in a CFB pilot, Circulating Fluidized Bed Technology IX, May 13—16, 2008. Hamburg, Germany.Proceedings, s. 863—868.
Prawo ochrony środowiska. Red. M. Górski. Warszawa 2014.
Świątkowska M.: Produkcja przemysłowa oparta na źródłach energii — odnawialnych i nieodnawialnych. W: Współczesne osiągnięcia w ochronie powietrza atmosferycznego. Red. A. Musialik-Piotrowska, J.D. Rutkowski. Wrocław 2010.
Ściążko M., Zuwala J., Pronobis M., Winnicka G.: Problemy związane ze współspalaniem biomasy w kotłach energetycznych. W: Współspalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetyce. Red. M. Ściążko, J. Zuwala, M. Pronobis. Zabrze 2007, s. 17—41.
Strzelczyk F., Wawszczak A.: Efektywność biomasy jako paliwa energetycznego. „Rynek Energii” 2008, z. 5, s. 51—57.
Wielgosiński G.: Emisja dioksyn z procesów termicznych i metody jej ograniczenia. Łódź 2009.
Wielgosiński G., Łechtańska P.: Emisja zanieczyszczeń z procesu spalania biomasy. W: Współczesne osiągnięcia w ochronie powietrza atmosferycznego. Red. A. Musialik‑Piotrowska, J.D. Rutkowski. Wrocław 2010, s. 391—399.
Wróblewski R.: Biomasa w energetyce. „Energia Gigawat” 2015, nr 11—12. http://cire.pl/pliki/2/wr_blewskirobert1.pdf [dostęp: 2.02.2016].
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).