Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii a planowanie przestrzenne
Abstrakt
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie jaką rolę odgrywają przepisy dotyczące planowania przestrzennego w procesie budowy instalacji OZE. W pierwszej części artykułu omówiono jakie znaczenie ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego podczas budowy instalacji OZE. Część druga dotyczy dwóch decyzji: decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy oraz ich znaczenia dla budowy instalacji OZE. Natomiast w ostatniej części autor przedstawił propozycję modyfikacji przepisów, która była zaproponowana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane. Analizie poddano również niedawno przyjętą ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Na zakończenie podjęto próbę oceny obecnie obowiązujących rozwiązań oraz sformułowano postulaty de lege ferenda.
Bibliografia
Barzyk G.: Energetyka wiatrowa narzędziem polityki. „Czysta Energia” 2016, nr 9.
Barzyk G.: W Ciechocinku o problemach rodzimych wiatrakowców. „Czysta Energia” 2016, nr 11.
Bohdan A., Przybylska M.: Podstawy prawne odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami w Polsce. Warszawa 2015.
Daniel P.: Charakter prawny decyzji o warunkach zabudowy. „Przegląd Prawa Publicznego” 2012, nr 10.
Dobrowolski G.: Prawne zasady budowy i eksploatacji instalacji odnawialnych źródeł energii. W: Prosumenckie społeczeństwo a energetyka prosumencka — problemy wdrażania innowacyjnych ścieżek rozwoju OZE. Red. A. Bartoszek, M. Fice, E. Kurowska, W. Sierka. Katowice 2015.
Filipowicz T., Buliński K.: Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych — zmiany w planowaniu przestrzennym oraz polityce energetycznej państwa. „Nieruchomości” 2016.
Gajowiecki J.: Koniec energetyki wiatrowej w Polsce odczuje cała gospodarka. „Czysta Energia” 2016, nr 7—8.
Kierys T.: Kilka uwag o walce z wiatrakami. „Czysta Energia” 2016, nr 3.
Olejarczyk E.: Budowa i eksploatacja instalacji odnawialnych źródeł energii w świetle obowiązującego prawa. W: Prawo i polityka ochrony środowiska w doktrynie i praktyce. Red. A. Barczyk, A. Ogonowska. Szczecin 2016.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz. Red. Z. Niewiadomski. Warszawa 2016.
Plucińska-Filipowicz A.: Istotne kwestie, które należy brać pod uwagę w sprawie kończącej się wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. [Dodatek do:] „Nieruchomości” 2014, nr 1.
Rząd się spieszy — inwestorzy się dziwią. „Czysta Energia” 2016, nr 3.
Strzelczyk R.: Prawo nieruchomości. Warszawa 2015.
Szawłowska R.: Wsparcie morskiej energetyki wiatrowej w świetle polskich regulacji. W: Współczesne wyzwania prawa energetycznego. Red. M. Domagała, M. Ganczar,A. Kuś. Lublin 2016.
Tyszkiewicz K.: Bez energetyki wiatrowej cel OZE jest zagrożony. „Czysta Energia” 2016, nr 11.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Komentarz. Red. J. Baehr, P. Lissoń, J. Pokrzywniak, M. Szambelańczyk. Warszawa 2016.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz. Red. M. Wierzbowski, A. Plucińska-Filipowicz. Warszawa 2016.
Wojciechowski R.: Uwarunkowania prawne pozwoleń na budowę elektrowni i farm wiatrowych. W: Administracja publiczna — człowiek a ochrona środowiska. Zagadnienia społeczno-prawne. Red. M. Górski. Warszawa 2011.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).