Kontrola przestrzegania zakazów na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody



Abstrakt

Artykuł ten ma na celu przybliżyć kwestia związane z kontrolą przestrzegania przepisów na terenie dwóch obszarowych form ochronnych tj. parku narodowego i rezerwatu przyrody. W opracowaniu tym zwraca się uwagę na różnice występujące nie tyle w reżimie ochronnym wynikającym z art. 15 ustawy o ochronie przyrody, gdyż te są nieznaczne, co w kontroli właśnie. Szczególną uwagę poświęcono odpowiedzialności wykroczeniowej przewidzianej w u.o.p. ograniczając się jedynie do zasygnalizowania odpowiedzialności karnej sensu stricto. Ponadto dostrzeżono nie tylko kwestie problematyczne w zakresie omawianej materii, ale także sformułowano wnioski de lege ferenda.


Słowa kluczowe

park narodowy, rezerwat przyrody, reżim ochronny, kontrola

Ciechanowicz-McLean J.: Obrót nieruchomościami rolnymi na obszarach prawnej ochrony przyrody. „Studia Iuridica Agraria” 2005, T. 4, s. 249—259.

Gałązka A. w: Kodeks karny. Komentarz. Red. A. Grześkowiak, K. Wiak. Warszawa 2017.

Gruszecki K: Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz. Warszawa 2017.

Grzegorczyk T.H.: Komentarz do art. 30 Kodeksu wykroczeń [stan prawny na dzień: 1.01.2013]. System Informacji Prawnej LEX.
Habuda A.: Aktualne wyzwania prawnej ochrony przyrody w Polsce W: Administracja a środowisko. Red. A. Barczak, P. Korzeniowski. Szczecin 2018.

Kotowski W.: Komentarz do art. 30 Kodeksu wykroczeń. [stan prawny na dzień: 1.09.2009],System Informacji Prawnej LEX.

KULIK M.: Komentarz aktualizowany do art. 181 k.k. [stan prawny na dzień: 30.04.2018], System Informacji Prawnej LEX

Lachowski J. W: Kodeks karny. Komentarz. Red. V. Konarska-Wrzosek. Warszawa 2016.

Mikosz R.: Otulina parku narodowego (wybrane zagadnienia prawne). W: Ocena stanu prawnego funkcjonowania polskich parków narodowych. Red. M. Kowalska. Warszawa 2015.

Miler A.: Obszar ograniczonego użytkowania. Zagadnienia prawne. Toruń 2012.

Postulski K., Siwek M.: Przepadek w polskim prawie karnym. Kraków 2004.

Prawo o ochronie przyrody. Komentarz. Red. J. Sommer. Wrocław 1997.

Radecki W. W: Kodeks karny. Część szczególna. Red. A. Wąsek. T. 1. Warszawa 2004.

Radecki W. w: Prawo o ochronie przyrody. Komentarz. Red. J. Sommer. Wrocław 2001.

Radecki W., Danecka D.: Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz. Warszawa 2018.

Radecki W.: Polskie prawo leśne. Cz. 8: Przestępstwa i wykroczenia przyrodnicze. „Problemy Ekologii” 2007, nr 1, s. 15—20.

Radecki W.: Prawna ochrona przyrody w Polsce, Czechach i Słowacji. Studium prawnoporównawcze. Warszawa 2010.

Radecki W.: Quady na obszarach przyrodniczo cennych — uwagi z zakresu prawa karnego na tle porównawczym (Polska, Czechy, Słowacja). „Prokuratura i Prawo” 2010, nr 1—2

Różowicz K.: Problematyka pojęcia „otuliny” w polskim systemie prawnym. „Studia Prawa Publicznego” 2013, nr 4, s. 147—173.

Stec R.: Straże w służbie ochrony przyrody. Straż leśna, łowiecka, rybacka i parków narodowych. Pozycja ustrojowa oraz miejsce w systemie organizacyjno-prawnym bezpieczeństwa i porządku publicznego. Warszawa 2014.

Tarapata S.: Przedmiot czynności wykonawczej a przedmiot służący do popełnienia przestępstwa. Uwagi na marginesie uchwały Sądu Najwyższego z 30 października 2008 r. (sygn. akt I KZP 20/08). „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” 2009, z. 3, s. 131-148.
Pobierz

Opublikowane : 2018-07-21


RadeckaE. (2018). Kontrola przestrzegania zakazów na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody. Prawne Problemy Górnictwa I Ochrony Środowiska, (1-2), 63-80. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ppgos/article/view/11254

Ewa Radecka  ewaolejarczyk@vp.pl



Copyright (c) 2018 Uniwersytet Śląski

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).