Proces budowania i wprowadzania rozwiązań IT w działaniach operacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na przykładzie aplikacji System Wspomagania Sztabu

Mirosław Skorek
https://orcid.org/0009-0001-5873-1936

Abstrakt

Prezentowany artykuł opisuje proces wdrażania prototypu innowacyjnego systemu informatycznego na potrzeby kadry dowodzenia w strukturach Państwowej Straży Pożarnej. Koncentruje się na opisie podejścia osób zaangażowanych w budowanie, testowanie i wdrażanie aplikacji. Opisany okres obejmuje lata 2022 – 2023. Istotą artykułu jest opis przeprowadzonego eksperymentu wprowadzania zmian i innowacji ważnych dla organizacji służb ochrony przeciwpożarowych, ułatwiających organizację pracy, kontrolę i działania służb. Autor odnosi się do praktyków zarządzania w przedsiębiorstwach i zasad prowadzenia działalności w Państwowej Straży Pożarnej łącząc swoje doświadczenia z wybranymi teoriami z zakresu zarządzania ludźmi i zmianą w organizacji. Rozważania opierają się także na biznesowym podejściu do realizacji innowacyjnych zadań i tworzenia nowej wiedzy w organizacji. Obserwacje wskazują na odmienne podejście do wprowadzania innowacji wśród różnych środowisk służb ochrony przeciwpożarowej i różne reakcje na pojawienie się nowych rozwiązań technicznych.


Słowa kluczowe

innowacje; organizacja ucząca się; system informatyczny; szkolenia; zmiana w organizacji; straż pożarna; oprogramowanie

Drucker P., 2004: Natchnienie i fart, czyli innowacja i przedsiębiorczość. Przeł. E. Czerwińska. Warszawa: Wydawnictwo Studio EMKA.

Grycuk A., 2002: Peter Drucker. The Essential Drucker. „Organizacja i Kierowanie”, nr 2, s. 117—122.

Mikuła B., 2001: W kierunku organizacji inteligentnych. Kraków: Oficyna Wydawnicza Drukarnia Antykwa s.c.

Nonaka I., Takeuchi H., 2000: Kreowanie wiedzy w organizacji. Przeł. E. Nalewajko. Warszawa: Poltext.

Scheler M., 1990: Problemy socjologii wiedzy. Przeł. S. Czerniak et al. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Senge P.M., 2003: Piąta dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się. Przeł. H. Korolewska-Mróz. Warszawa: Oficyna Ekonomiczna.

Sołoma L., 2002: Metody i techniki badań socjologicznych. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Znaniecki F., 1974: Ludzie teraźniejsi a cywilizacja przyszłości. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Źródła internetowe

https://www.gov.pl/web/kppsp-raciborz/krajowe-cwiczenia-ratownicze-pk-kuznia-raciborska-2022 [dostęp: 14.03.2024].

https://www.gov.pl/web/kppsp-tarnowskie-gory/stanowisko-kierowania-komendanta-powiatowego [dostęp: 5.04.2024].

https://www.gov.pl/web/kwpsp-katowice/wojewodzkie-cwiczenia-ratownicze-centralnego-odwodu-operacyjnego-krajowego-systemu-ratowniczo-gasniczegosola-2023 [dostęp: 15.03.2024]

Pobierz

Opublikowane : 2024-12-13


SkorekM. (2024). Proces budowania i wprowadzania rozwiązań IT w działaniach operacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na przykładzie aplikacji System Wspomagania Sztabu. Górnośląskie Studia Socjologiczne. Seria Nowa, 1-14. https://doi.org/10.31261/GSS_SN.2024.15.01

Mirosław Skorek  miroslaw.skorek@scomi.pl
Uniwersytet Śląski w Katowicach  Polska
https://orcid.org/0009-0001-5873-1936




Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).