Od teatru do telewizji i internetu. Rzecz o Teatrze Telewizji
Abstrakt
Television Theatre is a specific genre that is a characteristic unique to Polish media. It began with the creation of TV. In the beginning it aimed only at transferring traditional theatrical shows into a new medium. It became very popular with live transmissions of theatrical shows from TV studios. Later it adopted new technical and staging possibilities. It has evolved over the years, creating different styles and tendencies, due to the development of television itself and the achievements of the theoreticians as well as people involved in theatrical productions. Lately it has also turned to the Internet and because of that a mass audience has gained access to a high art form.
Słowa kluczowe
theatre; television theatre; new media; Internet
Bibliografia
Dzierzbicka K., 2004, 50 lat Teatru Telewizji, Kraków.
Filler W., 1974, Teatr Hanuszkiewicza, Warszawa.
Godzic W., red., 2005, 30 najważniejszych programów TV w Polsce, Warszawa.
Godzic W., 2010, Telewizja – najważniejsze medium XX wieku, w: tegoż, red., Media audiowizualne, Warszawa.
Holoubek G., 1990, Wyspa nadziei, w: Roman A., oprac., Komedianci. Rzecz o bojkocie, Białystok.
Majcherek W., 2002, Krótka historia Teatru Telewizji, w: tegoż, Złota setka Teatru Telewizji, Warszawa.
Pikulski T., 2002, Prywatna historia telewizji publicznej, Warszawa.
Prorok L., 1966, Okno dziwów. Rzecz o teatrze TV, Warszawa.
Pszczołowski T., 1958, Na telewizyjnym ekranie, Warszawa.
Stachówna G., 2005, Teatr Telewizji – na ruinach imperium, w: Godzic W., red., 30 najważniejszych programów TV w Polsce, Warszawa.
Szancer J.M., 1972, Teatr cudów, Warszawa.
Netografia
http://culture.pl/pl/artykul/teatrwtelewizji, [dostęp15.09.2014].
http://ninateka.pl, [dostęp 15.09.2014].
http://www.iteatr.tvp.pl, [dostęp 15.09.2014].
http://www.iteatr.tvp.pl/13396841/iteatrpodsumowanieiplany, [dostęp 15.09.2014].
http://www.szkolazon.tvp.pl, [dostęp 15.09.2014].
http://www.tvp.pl/kultura/propozycje/epilognorymberski/8896668, [dostęp 15.09.2014].
absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność filmoznawstwo). Polska
Pracownik Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania naukowe to: teatr, teatr telewizji, film (szczególnie polski) oraz nauczanie języka polskiego jako obcego.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).