Telewizja tematyczna w obliczu nowych mediów



Abstrakt

The article describes two television channels: a general one (TVN) and its thematic variation (TVN Style) in the context of transformations observed in the genological and discursive character of television itself. Analysis of the programme schedules of both TV channels reveals a tendency to create specific genres, it distinguishes certain types of speech that appear in both channels and presents the style of some magazines. Such presentation leads to certain conclusions on the essence of thematic television and the task it is to fulfil.


Słowa kluczowe

thematic television; new media; television genres; television discourse

Bauer Z., 2009, Dziennikarstwo wobec nowych mediów, Kraków.

Bell D., 1994, Kulturowe sprzeczności kapitalizmu, przeł. Amsterdamski S., Warszawa.

Kalisz A., Telewizja śniadaniowa gatunkiem ponad narodami? Analiza porównawcza dwóch europejskich wydań programu, w druku.

Loewe I., 2007, Gatunki paratekstowe w komunikacji medialnej, Katowice.

Loewe I., 2013, Między determinacją a wyborem w dyskursie telewizyjnym, czyli od TVP Kultura do TVN Style, w: „Stylistyka” XXII.

Mrozowski M., 2009, Telewizyjne programy informacyjne – polskie i zagraniczne (analiza porównawcza), w: „Studia Medioznawcze”, nr 3 (38).

Poprawa M., 2009, Telewizyjne debaty polityków jako przykład dyskursu publicznego, Kraków.

Sartori G., 1999, Homo videns. Telewizja i postmyślenie, przeł. Uszyński J., Warszawa.

Szpunar M., 2008, Czym są nowe media – próba konceptualizacji, w: „Studia Medioznawcze”, nr 4 (35).

Toffler A., 2006, Trzecia fala, przeł. Woydyłło E., Kłobukowski M., Poznań.

Wojtak M., 2006, Gatunek w formie kolekcji a kolekcja gatunków, w: Krążyńska Z., Zagórski Z., red., Poznańskie spotkania językoznawcze, t. 15, Poznań.

Netografia

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/pliki/publikacje/raporty/kontrola­nadawcow­wyniki­badan/rynek­telewizyjny­w­i­kwartale­2014.pdf, [dostęp 16.11.2014].

http://www.tvn.pl, [dostęp 16.11.2014].

http://www.tvnstyle.pl, [dostęp 16.11.2014].

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-07


KaliszA. (2020). Telewizja tematyczna w obliczu nowych mediów. Postscriptum Polonistyczne, 14(2), 279-290. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PPol/article/view/10467

Aleksandra Kalisz  o.kalisz@gmail.com
doktorantka w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentka filologii polskiej, asystentka w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.  Polska
https://orcid.org/0000-0003-3696-1535

Zainteresowania naukowe: dyskurs telewizyjny, gatunki telewizyjne, glottodydaktyka.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).