Capa e batina, czyli o tradycjach akademickich Portugalii


Abstrakt

The article describes academic traditions in Portugal. They are treated as a social phenomenon, which cannot be compared with Polish academic culture. Praxe académica, that is a variety of rules and habits connected with Portuguese academic life belongs to the life of Portuguese society and is a recognizable element of the Portuguese culture.


Słowa kluczowe

academic traditions; university; Portugal; students’ life

Baszkiewicz J., 1997, Młodość uniwersytetów, Warszawa.

Bąk M., Romaniszyn-Ziomek L., 2016, „Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”. Szkice polsko-portugalskie, Katowice.

Cardina M., 2008, Memórias incómodas e rasura do tempo: Movimentos estudantis e praxe académica no declínio do Estado Novo, „Revista Crítica de Ciências Sociais”, no 81.

Cruzeiro M.E., 1979, Costumes estudantis de Coimbra no século XIX: tradição e conservação institucional, „Análise Social”, vol. XV (60), 4°.

Kloc K., Chmielecka E., red., 2004, Dobre obyczaje w kształceniu akademickim, Warszawa. Estanque E., 2007, Cultura académica e movimento estudantil em Coimbra, „Teoria & Pesquisa”, vol. XVI, no 02.

Frias A., 2003, Praxe académica e culturas universitárias em Coimbra. Lógicas das tradiçőes e dinâmicas identitárias, „Revista Crítica de Ciências Sociais”, no 66.

Gorczyńska R., 2014, Szkice portugalskie, Warszawa.

Kot S., 1997, Historia wychowania, Warszawa.

Marques Oliveira de A.H., 1987, Historia Portugalii. Tom 1: do XVII w., przeł. Klave J.Z., Warszawa.

Ptaśnik J., 1957, Życie żaków krakowskich, Warszawa.

Stróżewski W., 1992, O idei uniwersytetu, w: tegoż, W kręgu wartości, Kraków.

Sztompka P., 2014, Uniwersytet współczesny; zderzenie dwóch kultur, „Nauka”, nr 1.

Netografia

A génese do traje académico, http://www.atoga.pt/a-genese-do-traje-academico/ [dostęp: 10.09.2017].

Código da praxe, https://www.uc.pt/informacaopara/visit/codigopraxe [dostęp: 10.08.2017].

Czapkowy skrypt, https://sites.google.com/site/czapkowyskrypt/tests [dostęp: 5.09.2017].

Entre capa e batina, https://www.youtube.com/watch?v=GjQPqeiDrEE [dostęp: 3.09.2017].

Rząd Portugalii walczy z otrzęsinami, http://www.newsweek.pl/swiat/portugalia-niebezpieczne-otrzesiny-na-uczelniach-newsweek-pl,artykuly,347675,1.html [dostęp: 5.09.2017].

http://www.czapkastudencka.pl/ [dostęp: 1.09.2017].

Pobierz

Opublikowane : 2020-09-01


Romaniszyn-ZiomekL. (2020). Capa e batina, czyli o tradycjach akademickich Portugalii. Postscriptum Polonistyczne, 21(1), 57-68. https://doi.org/10.31261/PS_P.2018.21.04

Lidia Romaniszyn-Ziomek  lidiaziomek@gmail.com
dr, Katedra Literatury i Kultury Polskiej, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Polska.  Polska
https://orcid.org/0000-0003-4520-7331

W latach 2013–2015 pracowała w Portugalii jako lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Lizbonie. W swoich badaniach koncentruje się na literaturze XIX i XX wieku. Jest autorką monografii Między filozofią a dramatem.„Maria Stuart”, „Balladyna”, „Beatryks Cenci” (2012) oraz współautorką książki „Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”. Szkice polsko-portugalskie (2016).






Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).