Przyczynek do studiów nad biologiczną ewolucją komunikacji. Na tropie pewnej hipotezy
Abstrakt
The article is a reconnaissance. The author of the paper aims at providing a comparison of mathematical and empirical results of research on the evolution of language. The content of the paper focuses on issues relating to the emergence of language. The author seeks to answer the question: What differentiates human and animal communication?
Słowa kluczowe
evolution of language; lie; tense; recursion
Bibliografia
Aitchison Jean. 2002. Ziarna mowy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.
Arzt Volker, Birmelin Immanuel. 2001. Takie jak my? Czy zwierzęta mają świadomość? Warszawa: Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media.
Białynicki-Birula Iwo, Białynicka-Birula Iwona. 2007. Modelowanie rzeczywistości. Jak w komputerze przegląda się świat? Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Bobrowski Ireneusz. 2005. Składniowy model polszczyzny. Kraków: Wydawnictwo LEXIS
Dawkins Richard. 2007. Samolubny gen. Warszawa: Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Dunbar Robin. 2009. Pchły, plotki a ewolucja języka. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca.
Griffin Donald. 2004. Umysły zwierząt. Czy zwierzęta mają świadomość? Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Hart Stephen. 1996. Mowa zwierząt. Warszawa: Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Krebs John, Davies Norman. 2001. Wprowadzenie do ekologii behawioralnej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Naukowe.
Meckelburg Ernest. 2004. Sekretne życie zwierząt. Ich niewiarygodne zdolności, osiągnięcia, inteligencja i magiczne siły. Warszawa. Wydawnictwo Amber.
Nowak Tomasz. 2011. Język w świetle odkryć nauki. Kraków: Wydawnictwo Petrus.
Tembrock Hunter. 1971. Głosy zwierząt. Kraków: Państwowe Wydawnictwa Naukowe.
Wilson Edward. 2000. Socjobiologia. Poznań. Wydawnictwo: Zyska i S-ka.
Witkowski Tomasz. 2002. Psychologia kłamstwa. Motywy – strategie – narzędzia. Wrocław: Wydawnictwo Moderator.
Hockett Charles. 1979. Zagadnienie uniwersaliów w języku. W Językoznawstwo strukturalne, 209–228. Państwowe Wydawnictwa Naukowe.
Libura Agnieszka, Libura Maria. 2011. Językoznawstwo wobec odkryć genetyki: na przykładzie niektórych problemów związanych z tzw. genem języka. W Metodologie językoznawstwa: od genu do dyskursu, 11–26. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Skoczek Anna. 2011. Myślenie przyczynowo-skutkowe u dzieci ze specyficznymi zaburzeniami rozwoju językowego SLI. W Zagadnienia mowy i myślenia, 51–70. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Cantarero Katarzyna. 2009. „Wykrywanie kłamstwa w komunikacji interpersonalnej”. Psychologia Społeczna 43(11): 167–176.
Lapis Włodzimierz, Wierzchoń Piotr. 2003. „Rekurencja jako narzędzie do tworzenia segmentów językowych współczesnej polszczyzny”. Investigationes Linguistica IX: 31–38.
Uniwersytet Śląski Polska
http://orcid.org/0000-0001-6044-113X
Tomasz Nowak – dr hab., adiunkt w Zakładzie Leksykologii i Semantyki w Instytucie Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Przedmiot jego badań stanowi semantyka i gramatyka współczesnego języka polskiego, zwłaszcza następujące zagadnienia: eksplikacja znaczeń wybranych jednostek języka i formalny opis polszczyzny. W nie mniejszym stopniu interesuje się również metalingwistyką, między innymi na podstawie zgromadzonego materiału językowego testuje różne modele lingwistyczne. Jest autorem kilkudziesięciu prac (artykułów i książek).
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).