40
Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies to pierwsze i, jak dotąd, jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej e-czasopismo naukowe poświęcone szerokim zagadnieniom kulturowym i społecznym w perspektywie human-animal studies. Ukazuje się od 2015 roku w serwisie Open Journal Systems (OJS). Od 2021 roku czasopismo przeszło na półroczny cykl wydawniczy. Teksty, które przeszły proces recenzyjny i redakcyjny, udostępniane są na bieżąco w modelu online first, tj. przed formalnym zamknięciem danego numeru.
W czasopiśmie publikowane są artykuły naukowe, monograficzne i przeglądowe oraz tłumaczenia, recenzje, noty o książkach i sprawozdania badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauk społecznych, przyrodniczych i humanistycznych, którzy włączają studia nad relacjami ludzi i zwierząt do swojego warsztatu badawczego. W ramach działalności czasopisma wydawane są również numery specjalne (tematyczne).
Od 2017 czasopismo figuruje w Index Copernicus Journal Master List ze współczynnikiem wpływu ICV 2022 = 91,12. Od numeru 5/2019 czasopismo jest ujęte w wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki i obecnie posiada 40 punktów. Od 2021 roku czasopismo jest indeksowane w bazie ERIH+ i DOAJ, a od 2022 roku – w bazie Scopus.
W latach 2019–2020 czasopismo objęte było programem ministerialnym „Wsparcie dla czasopism naukowych”.
Czasopismo jest współwłasnością Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
„Zoophilologica” 1/2026 – Call for Papers
2024-12-06
Szanowni Państwo,
zapraszamy do nadsyłania tekstów zgodnych z profilem naszego czasopisma do numeru nr 1/2026. Numer ten nie będzie miał charakteru tematycznego, dlatego czekamy na różnorodne artykuły i recenzje poświęcone animal studies. Zgłoszenia można przesyłać do końca kwietnia 2025 roku.
Redakcja Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies
„Zoophilologica” 2/2026: „Zoofolklorystyka” pod red. Mare Kõivy, Tõnna Jonuksa i Siergieja Troickiego – Call for Papers
2024-06-07
Zapraszamy Państwa do nadsyłania tekstów do numeru tematycznego 2/2026 pod redakcją gościnną Mare Kõivy, Tõnna Jonuksa i Siergieja Troickiego. Numer ten będzie poświęcony tematowi Zoofolklorystyka. Na zgłoszenia czekamy do końca stycznia 2025 roku.
Przedłużony termin nadsyłania artykułów do numeru 1/2025: „Zwierzęta w teorii i praktyce politycznej” pod red. Patryka Szaja i Dariusza Gzyry
2024-02-27
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że termin nadsyłania tekstów do numeru 1/2025 pod redakcją gościnną Patryka Szaja i Dariusza Gzyry został przedłużony do 15 kwietnia 2024 roku. Numer ten będzie poświęcony tematowi Zwierzęta w teorii i praktyce politycznej. Informacje szczegółowe: Call for Papers.
- BazHum
- Biblioteka Narodowa (National Library of Poland)
- CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
- CEEOL - Central and Eastern European Online Library
- DOAJ - Directory of Open Access Journals
- EBSCO
- IC Journals Master List
- ERIH+ - The European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS)
- NUKAT (Union Catalog of Polish Research Libraries)
- SCOPUS