Obrazy zwierząt udomowionych i dzikich w paremiach polskich, rosyjskich i ukraińskich

Nadiia Melnyk
https://orcid.org/0000-0003-0915-6290


Abstrakt

dów w paremiologii. Analiza porównawcza i kontrastywna animalizmów w składzie polskich, rosyjskich i ukraińskich paremii w ujęciu biocentrycznym pozwala opisać ogólne oraz szczegółowe cechy zachowania i charakteru, znajdujące się w najbardziej rozpowszechnionych obrazach paremiologicznych zwierząt dzikich i udomowionych. Obrazy animalistyczne typowe są dla każdej z kultur: polskiej, rosyjskiej bądź ukraińskiej. Opis specyfiki poszczególnych kategorii zwierząt występujących w jednostkach paremiologicznych wspiera próbę rekonstrukcji fragmentu językowego obrazu świata i pozwala na obserwację korelacji konceptów człowiek – zwierzę.


Słowa kluczowe

paremiologia; frazeologia; semantyka; lingwistyka kulturowa; animal studies

Bańko M.: Inny słownik języka polskiego. Т. 1–2. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000.

Èpštejn M.N.: «Priroda, mir, tajnik vselennoj…». Sistema pejzažnyh obrazov v russkoj poèzii. Moskva, Vysšaâ škola, 1990.

Grzegorczykowa R.: Wprowadzenie do semantyki językoznawczej. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

Kłosińska K.: Słownik przysłów. Przysłownik. Warszawa, Wydawnictwo Publikat, 2011.

Kłosińska A., Sobol E., Stankiewicz A.: Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami. Warszawa 2005.

Orël V.E.: Kulʹtura, simvoly i životnyj mir. Harʹkov, Gumanitarnyj centr, 2013.

Slavânskaâ mifologiâ. Ènciklopedičeskij slovarʹ. Red. I.I. Solovʹëva. Izd. 2-e, Moskva, Meždunar. otnošeniâ, 2011.

Tokarski R.: Światy za słowami. Wykłady z semantyki leksykalnej. Lublin, Wydawnictwo UMCS, 2013.

Walter H., Mokienko V., Komorowska V., Kusal K.: Russko-nemecko-polʹskij slo‑ varʹ aktivnyh poslovic (s inoâzyčnymi parallelâmi i istoriko-kulʹturologičeskimi kommentariâmi). Greifswald–Szczecin 2014.

Žajvoronok V.V.: Znaki ukraїnsʹkoї etnokulʹturi: Slovnik – dovіdnik. Kiїv 2006.

Žukov V.P.: Slovarʹ russkih poslovic i pogovorok. Moskva, Media, 2007.


Opublikowane : 2016-12-24


MelnykN. (2016). Obrazy zwierząt udomowionych i dzikich w paremiach polskich, rosyjskich i ukraińskich. Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies, (2), 237-249. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ZOOPHILOLOGICA/article/view/6182

Nadiia Melnyk 
Uniwersytet Wrocławski  Polska
https://orcid.org/0000-0003-0915-6290

Nadiia Melnyk – mgr, pracownik naukowy Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie zajmuje się analizą i systematyzacją ekwiwalentów semantycznych paremii z komponentem zoomorficznym w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim. Zainteresowania naukowe: frazeologia, paremiologia, etnolingwistyka, lingwistyka kulturowa.





Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).