Etyczne potępienie rekreacyjnego myślistwa
Abstrakt
W artykule analizuję argumenty współczesnych etyków i psychologów na rzecz odrzucenia i etycznego potępienia myślistwa rekreacyjnego, określanego jako atawistyczna zabawa w zabijanie, jako praktyka oparta na czerpaniu satysfakcji z indukowania strachu, cierpienia i śmierci. Odwołuję się do teorii moralnego rozwoju człowieka autorstwa Alberta Schweitzera, poglądów psychologa klinicznego Richarda Rydera, etyki Bernarda Rollina i podstawowych tez psychologa Paula Haucka.
Słowa kluczowe
etyka; myślistwo; rozwój moralny; cierpienie; prawa zwierząt
Bibliografia
CARTMILL M.: A View to a Death in the Morning. Hunting and Nature Through History. Harvard University Press 1996, pp. 230-240.
ELBERT T. , J. MORAN, M. SCHAUER: Lust for Violence: Appetitive Aggression as a Fundamental Part of Human Nature, „Neuroforum” 2017, 23 (2), pp.77-84.
FLYNN C. P.: Hunting and Illegal Violence Against Humans and Other Animals: Exploring the Relationship. „Society & Animals” 2002, 10 (2), pp. 137-154.
HAUCK P.: How to Love and be Loved. Sheldon 1983, p. 95.
KUNDERA M.: The Unbearable Lightness of Being, trans. M. H. Heim. Harper Perennial, New York 1999, p. 215.
ORTEGA Y GASSET J.: Meditations on Hunting. Wilderness. Adventures Press 2007.
ROLLIN B.E. : Animal Rights and Human Morality. Prometheus Books, New York 1992, p. 82.
RYDER R. D.: Victims of Science. The Use of Animals in Research. Open Gate Press, London 1983, p. 14.
SCHWEITZER A.: Ausgewahlte Werke in 5 Banden. Union Verlag, Berlin 1971. 5 Bd. pp.143-159.
SHELDON CH.: In His Steps. What Would Jesus Do? Chicago Advance, Chicago 1896.
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie Polska
https://orcid.org/0000-0003-4617-9934
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).