W sidłach tradycji. Analiza argumentów etycznych w dyskusji nad sportowym polowaniem na zwierzynę w kulturze polskiej i brytyjskiej

Anna Szklarska
https://orcid.org/0000-0003-4424-2143

Abstrakt

W artykule dokonano przeglądu argumentów używanych w debatach wokół myślistwa rekreacyjnego. Poddano analizie postulaty, do których odwołują się myśliwi i zwolennicy polowań (jak kultura narodowa związana z historią, tradycją, rytuałami); przywołano też kontrargumenty wskazujące na dezaktualizację twierdzeń wysuwanych w obronie myślistwa oraz ze względów moralnych potępiono myślistwo.


Słowa kluczowe

myślistwo; zwierzęta; etyka; przyroda; Wielka Brytania

Avery, Alex. The Truth about Organic Foods. Chesterfield: Henderson Communications L.L.C., 2016.

Delsol, Chantal. Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność. Translated by Marek Chojnacki. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 2017.

Donaldson, Sue, and Will Kymlicka. Zoopolis. Teoria polityczna praw zwierząt. Translated by Marek Wańkowicz. Warszawa: Oficyna, 2018.

Hadley, John. “Nonhuman Animal Property: Reconciling Environmentalism and Animal Rights.” Journal of Social Philosophy, vol. 36/3(2005): 305–315.

Jóźwiak, Zygmunt, and Kazimierz Biały. Słownik podstawowych terminów łowieckich i ekologicznych. Warszawa: Wydawnictwo Łowiec Polski, 1994.

Kuszlewicz, Karolina. Prawa zwierząt: praktyczny przewodnik. Warszawa: Wolters Kluwer, 2019.

Kruszewicz, G. Andrzej. “Zwierzęta dzikie.” In Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami. Oficyna Wydawnicza Oikos, 2017.

Moriceau, Jean-Marc. Sur les pas du loup: Tour de France et atlas historiques et culturels du loup, du moyen âge à nos jours. Paris: Montbel, 2013.

Scruton, Roger. Green Philosophy. How to Think Seriously About the Planet. London: Atlantic Books, 2013.

Singer, Peter. Wyzwolenie zwierząt. Translated by Anna Alichniewicz and Anna Szczęsna. Warszawa: Wydawnictwo Marginesy, 2018.

Ślipko, Tadeusz. Bioetyka. Najważniejsze problemy. Kraków: Wydawnictwo PETRUS, 2012.

Tokarski, Jan. 2014. Czas zwyrodniały. Warszawa: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, 2014.

Peter, Vardy, and Paul Grosch. The Puzzle of Ethics. London: HarperCollins Publishers, 1996.

Wajrak, Adam. Wilki. Warszawa: Agora, 2015.

Wysocka-Andrusiewicz, Joanna. 2016. “Zwierzęta w oczach myśliwych, myśliwi w oczach internautów. O etycznych aspektach polowań rekreacyjnych (dla sportu) i ich obrazie w mediach społecznościowych.” Poznańskie Zeszyty Humanistyczne vol. XXX (2016): 27–50.

Zaremba, Bielawski Maciej. Higieniści. Z dziejów eugeniki. Translated by Wojciech Chudoba. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2011.


SzklarskaA. (2022). W sidłach tradycji. Analiza argumentów etycznych w dyskusji nad sportowym polowaniem na zwierzynę w kulturze polskiej i brytyjskiej. Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies, (1 (9), 1-15. https://doi.org/10.31261/ZOOPHILOLOGICA.2022.09.11

Anna Szklarska  anna.szklarska@up.krakow.pl
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie  Polska
https://orcid.org/0000-0003-4424-2143

Anna Szklarska – doktor filozofii, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz doktorantka politologii w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat z filozofii uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim poświęciła problematyce przemocy w filozofii nowożytnej i współczesnej. Autorka między innymi monografii Sprawiedliwość w czasach kryzysu. Członkini Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu i redakcji czasopisma „Edukacja Etyczna”






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).