Święty wąż: wizerunek węża w światopoglądzie staroskandynawskim
Abstrakt
Celem artykułu jest przedstawienie wizerunku węża w literaturze staroskandynawskiej oraz analiza jego poszczególnych wyobrażeń w literaturze staronordyckiej. W artykule zawarta jest dogłębna analiza obrazu zwierzęcia w ważnych tekstach Północy, takich jak mit stworzenia i utworów ściśle z nim związanych. Ponadto przedstawione zostają przykłady zaczerpnięte z najistotniejszych sag legendarnych: Sagi o Wolsungach oraz Sagi o Ragnarze Lodbroku. Węże okazują się nie tylko przerażające, lecz także majestatyczne i przede wszystkim wszechobecne w mitologii askandynawskiej.
Słowa kluczowe
Skandynawia; mitologia; wąż; gad; saga staroskandynawska; mit
Bibliografia
Bellows, Henry Adams. The Poetic Edda: Translated from the Icelandic with Introduction and Notes. Princeton: Princeton University Press, 1936.
Cleasby, Richard, and Gudbrand Vigfusson. An Icelandic-English Dictionary. Oxford: Oxford University Press, 1874.
Crawford, Jackson. The Poetic Edda: Stories of the Norse Gods and Heroes. Indianapolis: Hackett Publishing, 2015.
Crawford, Jackson. The Saga of the Völsungs with The Saga of Ragnar Lothbrok. Indianapolis: Hackett Publishing, 2017.
Guerber, Helen. 2017. Tales of Norse Mythology. New York: Barnes & Noble. Gutierrez, Kaitlyn A. “Animals in the Viking World: Dogs in Society and Burial.”Unpublished dissertation, University of Glasgow, 2017.
Holy Bible, The (New Living Translation). “Genesis 3:19.” https://www.biblehub.com/genesis/3-19.htm. Accessed February 5, 2020.
Larrington, Carolyne. The Norse Myths. A Guide to the Gods and Heroes. London: Thames & Hudson, 2017.
Mulder, Eric W.A. “On the Lost Legs of the Snake that Seduced Eve.” Zoophilologica, no. 3 (2017): 191–199.
Orchard, Andy. The Elder Edda: A Book of Viking Lore. London: Penguin, 2011.
Starr, Michelle. “A Man, a Horse and a Dog Found in Extremely Rare Boat Burial Unearthed in Sweden.” Science Alert (July 9, 2019). https://www.sciencealert.com/aman-a-horse-and-a-dog-were-found-in-a-rare-intact-boat-burial-unearthed-in-sweden. Accessed February 4, 2020.
Sturluson, Snorri. The Prose Edda. Translated by Jesse L. Byock. London: Penguin, 2005.
Szrejter, Artur. Herosi mitów Germańskich: Sigurd Pogromca Smoka i inni Wölsungowie. Warszawa: Instytut Wydawniczy Erica, 2015.
Zoega, Geir Tómasson. A Concise Dictionary of Old Icelandic. Oxford: Oxford University Press, 1910.
Zoega, Geir Tómasson. Icelandic-English Dictionary. Reykjavik: Sigurðrur Kristjansson, 1922.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).