Foucault, najpierw, służy czynieniu wojny
Abstrakt
Maria Solarska
Foucault, First of All, Serves the Making of War
Maria Solarska undertakes an examination of selected aspects of Foucault's vision of history. First of all, she observes that Foucault's writing is characterised by spatial metaphors. His historiography is a description of certain spatial configurations and thus can be inscribed within the contemporary tendencies in historiography which replace the linear notion of time with multiplied duration (duree). Foucault's project requires that he should use geographical terms of description, spatial tropes and architectural figures. Those include his notions of utopia and heterotopia, which Solarska discusses at length in the latter part of her essay pointing to the belligerent overtones of Foucault's statements.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Wydział Historyczny; Instytut Historii Polska
Obszar zainteresowań badawczych
Prowadzone badania mieszczą się w polu problemowym metodologii historii i historii historiografii. Cechą specyficzną proponowanego podejścia, oprócz jego interdyscyplinarności, jest rozpatrywanie historiografii w ramach kultury, w której powstaje. Badania te zmierzają do umieszczenia historiografii w polu życia społecznego i odniesienia jej do realizacji ludzkich potrzeb w wymiarze społecznym i indywidualnym. Szczególna uwaga skierowana jest na znaczenie kwestii możliwości neutralności lub konieczności zaangażowania aksjologicznego poznania historycznego dla refleksji metodologicznej nad tym poznaniem. Zasadniczą kwestią jest tu interpretacja funkcjonowania opowieści historycznej w środowisku społecznym pod kątem możliwości jej potraktowania jako narzędzia w utrwalaniu istniejącego porządku społecznego lub przeciwnie jako narzędzia do jego kwestionowania. Główne kierunki badawcze koncentrują się zatem wokół: historiografii jako praktyki kulturowej, historycznych konstrukcji naturalności oraz społecznej i historycznej problematyzacji rodzaju (gender, genre).
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).