Twój bliźni - twój sobowtór: strach jako więź społeczna



Abstrakt

Sławomir Masłoń

Thy Neighbour as Thy Double: Fear as Social Link

By showing that both contemporary models of the pursuit of authenticity (“be yourself” or “create yourself” ) have to produce the evil object evoking anxiety the way Romanticism conceived it in the figure of the double, the paper attempts to trace in “floating” fear the origin of the contemporary social link and show that both the dread of the other and the respect for the other are two sides of the same narcissistic coin, that is, two ways of accommodating the anxiety resulting from the contemporary superego injunction to enjoyment. It proposes that the only way to overcome this impasse would be to recognize that both the fearful (terrorist) and the pitiful (victim) images are in fact images of ourselves and therefore to assume them as our own.


Pobierz

Opublikowane : 2014-10-01


MasłońS. (2014). Twój bliźni - twój sobowtór: strach jako więź społeczna. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (29). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2652

Sławomir Masłoń  slawomir.maslon@us.edu.pl
Uniwersytet Śląski w Katowicach; Wydział Filologiczny; Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych  Polska
Sławomir Masłoń - pracuje w Instytucie Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Publikował prace między innymi ma temat modernizmu (Beckett, Celan), sztuki współczesnej (Nauman), filozofii współczesnej (Bataille, Levinas, Derrida, Lacoue-Labarthe, Nancy), socjologii muzyki, Lacana i teorii lacanowskiej. Interesują go takie zagadnienia jak kanon, polityczna poprawność, recykling w kulturze. Jego największą pasją jest muzyka improwizowana.



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).