Tekstualnie śmieszni, czyli co po realizmie w czasie marnym?
Abstrakt
Artykuł jest polemiką z tekstem Grzegorza Treli opowiadającym się z anty-antyrealizmem, a równocześnie stanowi refleksję nad sposobami filozofowania środowisku akademickim. Autor przedstawia najpierw zarzuty wobec sposobu potraktowania tematu anty-realizmu przez Trelę oraz wobec samego anty-antyrealizmu jako pozycji krytycznej, przechodząc do przedstawienia argumentów za stanowiskiem przeciwnym – konstruktywizmem. Polemika owa ma na celu jednak nie tyle przedstawienie kontrargumentów do stanowiska Treli, ale wywiedzenie zeń pytań o naturę aktywności poznawczej uprawianej w środowisku akademickim oraz jej ekonomicznych i instytucjonalnych uwarunkowań, wraz z szerszymi socjologicznymi konsekwencjami.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika; Wydział Humanistyczny; Instytut Socjologii Polska
Urodzony 30 września 1954 w Bydgoszczy. W latach 1973-77 studiował historię na UMK w Toruniu (specjalizacja: archiwistyka) i UAM w Poznaniu. Od r. 1977, tj. od początku pracy naukowej, związany z UMK w Toruniu. Początkowo pracował w Zakładzie Filozofii Instytutu Nauk Społecznych UMK, następnie od 1989 do 1995 w Katedrze Socjologii UMK, a od 1995 do chwili obecnej w Instytucie Socjologii UMK. Doktorat na Wydziale Historycznym UAM w 1985 r. z metodologii historii. Habilitacja na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1997 roku z socjologii. Rozprawa habilitacyjna poprzedzona była zagranicznymi pobytami stypendialnymi (na uniwersytetach w Oxfordzie, Cambridge, Sydney i Ann Arbour) pod koniec lat 80. i na początku 90. ubiegłego stulecia. Występował z wykładami gościnnymi, referatami konferencyjnymi i brał udział w międzynarodowych seminariach w Australii, Czarnogórze, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Kanadzie, Litwie, Niemczech, Norwegii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii.
W latach 1998-2006 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Socjologii UMK. Był również członkiem Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk – lata 2003-2006. Od 2003 r. jest ekspertem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Od 2004 kieruje Zakładem Interesów Grupowych w IS UMK. Przewodniczył Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu VII-go Kongresu Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA), który odbył się w Toruniu we wrześniu 2005. W 2006 roku stworzył Podyplomowe Studium Socjologia Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W lipcu 2007 powołany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko głównego doradcy do spraw bezpieczeństwa państwa, które to stanowisko zajmował do listopada 2007 roku. Od stycznia 2008 roku jest doradcą Prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa.
Od połowy lat 1990-tych komentuje wydarzenia społeczne i polityczne dla regionalnych i ogólnopolskich mediów drukowanych i elektronicznych.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).