Bhabha poskromiony?



Abstrakt

Anna Bysiecka's review of "Homi K. Bhabha" by David Huddart (2006).

Pobierz

Opublikowane : 2007-01-01


BysieckaA. (2007). Bhabha poskromiony?. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (14). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2473

Anna Bysiecka  bysiecka@kul.lublin.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski; Katedra Prawa Uni Europejskiej  Polska
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia filologiczne ukończyła z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Pracę magisterską pt. „Kolekcjonerzy – motyw kolekcjonowania w twórczości Johna Fowlesa” napisała pod kierunkiem dra Edwarda Colericka.

Jako studentka studiów magisterskich brała udział w projektach naukowych w ramach Civil Education Project: kurs „Black Identity” („Świadomość Rasy”) oraz międzynarodowa konferencja studencka pt. „Future of United Europe” w Pradze (2003). Stypendystka KUL w latach 2001-2004.

W październiku 2004 r. rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Filologii Angielskiej zakończone obroną rozprawy doktorskiej pt. „Od kolonializmu i lokalności po globalizm, od mimikry po hybrydyczność: analiza propozycji badawczych Homiego Bhabhy na przykładzie wybranych utworów literackich,” napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Zbigniewa Białasa (Uniwersytet Śląski).

W latach 2005-2006 członek Society for Multi-Ethnic Studies: Europe and Americas (MESEA) oraz w latach 2007-2008 European Association for Commonwealth Literature and Language Studies (EACLALS).

Od 2012 roku zatrudniona w Katedrze Prawa Unii Europejskiej, gdzie prowadzi wykład z Intercultural Communication i Cultural Aspects of European Integration, seminarium z Migration and Identity oraz ćwiczenia z języka angielskiego specjalistycznego (English for Law and Business) na European Studies.

Zakres badań naukowych obejmuje:

studia postkolonialne oraz badania kulturowe,
zjawiska kulturowe a literatura i film,
migracja i tożsamość,
język jako narzędzie dyskursu politycznego,
tłumaczenia (język specjalistyczny – biznesowy i prawniczy).



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).