Opublikowane: 2015-01-01

Pojęcie stosunku całości i części u Mukařovskiego w szerszej perspektywie mereologicznej i holistycznej

Bohumil Fořt

Abstrakt

Z czeskiego przełożyła Izabela Mroczek.

Niniejszy artykuł poświecony jest strukturalistycznej teorii Jana Mukařovskiego w kontekście mereologii, a zatem teorii części i całości jakie one formują. Naszkicowany zostaje rozwój mereologii w filozofii, od jej starożytnych greckich korzeni, poprzez pisma Leibniza, aż po bardziej nowoczesne całościowe analizy J. Ch. Smutsa. Następnie opisana zostaje wizja struktury dzieła literackiego autorstwa Mukařovskiego, w której strukturalne i kompozycyjne analizy ich części stanowią o wyłonieniu się znaczenia, które wyrasta z jednostkowych kontomentów wyłącznie w odniesieniu do holistycznej perspektywy całości. Teoria czeskiego lingwisty staje się zatem syntezą myśli mereologicznej oraz idealizmu heglowskiego, w perspektywie której struktury dzieła literackiego zdają się przekraczać materialność świata.

 

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Fořt, B. (2015). Pojęcie stosunku całości i części u Mukařovskiego w szerszej perspektywie mereologicznej i holistycznej. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (30). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2795

ER(R)GO nr 30 (1/2015) - czeska teoria literatury (pod gościnną redakcją Libora Martinka)

Nr 30 (2015)
Opublikowane: 2015-01-01


ISSN: 1508-6305
eISSN: 2544-3186
Ikona DOI 10.31261/errgo

Wydawca
University of Silesia Press | Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego i Wydawnictwo Naukowe "Śląsk"

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.