Opublikowane: 2015-01-01

Literatura czeska i nowe media. Wprowadzenie do tematu

Karel Piorecký

Abstrakt

Z czeskiego przełożyła Małgorzata Kalita.

 

Artykuł poświęcony jest transformacji jaką przeszła czeska literatura oraz kultura literacka w wyniku nadejścia i rozprzestrzeniania się nowych mediów oraz technologii komunikacji (zwłaszcza Internetu) w drugiej połowie lat 90 ubiegłego stulecia. Metodologia opiera się na pojęciu remediacji, wprowadzonej przez J.D. Boltera i zaadaptowanej na potrzeby badań historyczno-literackich. Niniejszy artykuł przygląda się materiałowi, który możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich, to czeska społeczność internetowa wykorzystująca nowe możliwości do tworzenia i prezentowania tekstu literackiego (hipertekst, fora literackie, blogi); druga obejmuje teksty rozpowszechniane za pomocą tradycyjnego medium druku, lecz wprost odwołujące się do nowych technologii cyfrowych oraz medialnych (powieść blogowa, powieść e-mailowa, wiersze w formie wiadomości tekstowych). W zakończeniu zaprezentowane zostają trzy wiodące mechanizmy wspólnej interakcji między literaturą czeską a Internetem.

 

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Piorecký, K. (2015). Literatura czeska i nowe media. Wprowadzenie do tematu. Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (30). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/2796

ER(R)GO nr 30 (1/2015) - czeska teoria literatury (pod gościnną redakcją Libora Martinka)

Nr 30 (2015)
Opublikowane: 2015-01-01


ISSN: 1508-6305
eISSN: 2544-3186
Ikona DOI 10.31261/errgo

Wydawca
University of Silesia Press | Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego i Wydawnictwo Naukowe "Śląsk"

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.