Funkcje trickstera w klasycznej powieści rosyjskiej (z zagadnień metodologii)



Abstrakt

Natan Tamarchenko
Russian State University for the Humanities

"Functions of the Trickster in Classic Russian Novel
(Questions of Methodology)"

Examining the prototype of the trickster and looking at the main directions of its evolution and its changing interpretations, the author identifies the figure of the trickster in the context of cannonical Russian novels, an attempt most original since the trickster has hardly ever attracted attention of Russian critics or literary theorists. Having identified two types of protagonists, the autor suggests that characters built in contrast to main types may be read as evolved forms of the ancient figure of the trickster.


Bachtin Michaił. 1982. Problemy literatury i estetyki. Przeł. Wincenty Grajewski. Warszawa.

Dostojewski Fiodor. 2010. Zimowe notatki o wrażeniach z lata. Przeł. Maria Leśniewska. Warszawa.

Альми Инна Львовна. 1991. “Традиции Достоевского в поздней прозе Пастернака (Доктор Живаго в соотнесенности с романом Достоевского Идиот)”. W Достоевский и современность. Новгород.

Тамарченко Натан Давидович. 2000. “Сюжет, тип человека и система персонажей в Докторе Живаго (заметки к теме)”. Дискурс 8/9.

Тамарченко Натан Давидович. 2009. Универсалии русской литературы, 261–267. Воронеж.

Тамарченко Натан Давидович. 2008. Поэтика: Словарь актуальных терминов и понятий. Москва.

Pobierz

Opublikowane : 2015-11-15


TamarczenkoN. (2015). Funkcje trickstera w klasycznej powieści rosyjskiej (z zagadnień metodologii). Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, (31). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ERRGO/article/view/4002

Natan Tamarczenko  errgo@us.edu.pl
Российский государственный гуманитарный университет Rosyjski Państwowy Uniwersytet Humanistyczny  Federacja Rosyjska

Natan Dawidowicz Tamarczenko (1940-2011), profesor Katedry Poetyki Teoretycznej i Historycznej Wydziału Historyczno-Filologicznego Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie.





Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).