Teksty do publikacji przyjmujemy w trybie ciągłym; mogą one dotyczyć zagadnień związanych z tematyką danego numeru bądź innych problemów lingwistycznych (zob. tutaj https://journals.us.edu.pl/index.php/FL/about). Tekst poza tematem monograficznym po pozytywnym przejściu procedury recenzyjnej i nadaniu numeru DOI jest umieszczany w dziale Varia lub publikowany w zakładce „bieżące publikacje online”.
Zapraszamy do pierwszego numeru tomu 14 (bieżące publikacje online, pełny numer I półrocze 2026)
Zapraszamy do nadsyłania artykułów do pierwszego numeru tomu 14 Forum Lingwistycznego, który poświęcony będzie najnowszym badaniom prowadzonym w ramach językoznawstwa kognitywnego. Do składania artykułów zachęcamy autorów referatów wygłoszonych podczas konferencji „Językoznawstwo kognitywne w roku 2024”, której tematem przewodnim jest motywacja w języku.
Zaproszenie kierujemy również do wszystkich innych naukowców, którzy, prowadząc badania dotyczące języka, przyjmują perspektywę kognitywną i pragną podzielić się wynikami swoich badań. Artykuły mogą poruszać wszelkie zagadnienia z tego zakresu i mieć charakter zarówno empiryczny, jak i teoretyczny.
Teksty prosimy składać za pośrednictwem platformy Open Journal System (https://www.journals.us.edu.pl/index.php/FL) od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. W razie wątpliwości bądź problemów technicznych prosimy o kontakt mailowy: forumlingwistyczne@us.edu.pl.
Grzegorz Drożdż
redaktor naukowy numeru
Zapraszamy do drugiego numeru tomu 14 (bieżące publikacje online, pełny numer II półrocze 2026)
Zapraszamy do nadsyłania artykułów do drugiego numeru tomu 14 Forum Lingwistycznego, który poświęcony będzie tekstologicznym oraz dyskursologicznym aspektom i kontekstom badań onomastycznych. Do składania tekstów zachęcamy autorów referatów wygłoszonych podczas XXIV Międzynarodowej i Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej (MiOKO), ale także innych badaczy onomastów zainteresowanych proponowaną problematyką.
Chcielibyśmy się przekonać, jaką rolę w procesie komunikacji odgrywają nazwy własne, jak potencjał onimiczny języka ujawnia się w różnych jej obszarach. Proponujemy, by motywem przewodnim były zarówno kwestie teoretyczne oraz metodologiczne, jak i empiryczne, zorientowane wokół związków proprialnej płaszczyzny języka z tekstem, gatunkiem, stylem czy dyskursem. Pojawiają się tu interesujące naszym zdaniem związki onomastyki z tekstologią, dyskursologią, stylistyką czy genologią, ale również z lingwistyką pamięci, mediolingwistyką, naukami o literaturze i innymi obszarami humanistyki.
Teksty prosimy składać za pośrednictwem platformy Open Journal System (https://www.journals.us.edu.pl/index.php/FL) od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r. W razie wątpliwości bądź problemów technicznych prosimy o kontakt mailowy: forumlingwistyczne@us.edu.pl.
Artur Rejter
redaktor naukowy numeru
Tom 12 Nr 2 (2024)
Opublikowane: 2024-12-29