Katarzyna Bazarnik
k.bazarnik@uj.edu.pl
Afiliacja:
Zakład Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytut Filologii Angielskiej
Uniwersytet Jagielloński
Kraków
Polska
Biogram
Adiunkt w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej Instytucie Filologii Angielskiej UJ, absolwentka IFA UJ, od 1995 r. związana z Instytutem jako nauczyciel akademicki, rozprawę doktorską pt. Some Aspects of Spatiality of the Literary Work as Exemplified by James Joyce's Giacomo Joyce, Ulysses and Finnegans Wake (with a reference to L. Sterne, S. Mallarmé, B. S. Johnson and R. Federman), poświęconą przestrzenności dzieła literackiego obroniła na UJ (2007). W IFA prowadzi zajęcia z metodologii badań literackich, historii literatury brytyjskiej i przekładoznawstwa oraz warsztaty z przekładu w ramach Studium Przekładu Literackiego w Katedrze ds. Przekładu i Komunikacji Kulturowej UJ.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się na twórczości Jamesa Joyce'a, ikoniczności w literaturze, literaturze awangardowej i eksperymentalnej oraz liberaturze (gatunkowi literackiemu, w którym również materialny kształt książki jest nośnikiem znaczenia).
Zainicjowała i zorganizowała sześć konferencji „Bloomsday in Kraków" (1997-2008). Jest autorką monografii Joyce and Liberature (Prague, 2012); zredagowała i współredagowała 5 monografii i zbiorów esejów oraz 2 monograficzne numeryLiteratury na Świecie, poświęconej J. Joyce'owi (7-8/2004) oraz B.S. Johnsonowi (7-8/2008). Publikowała m.in. w James Joyce Quarterly, Spanish Joyce Papers i Przekładańcu.
Wraz z Zenonem Fajferem w wydawnictwie Korporacja Ha!art prowadzi serię „Liberatura", w której ukazało się dotychczas ponad dwadzieścia pozycji, m.in. Rzut kośćmi S. Mallarmégo, Sto tysięcy miliardów wierszy R. Queneau, Życie instrukcja obsługi G. Pereca i Finneganów tren J. Joyce'a. Współautorka dwóch książek liberackich Oka-leczenie (Kraków, 2000, 2009) i(O)patrzenie (Kraków, 2003) i tłumaczka. Brała udział w festiwalach literackich, reprezentowała polską kulturę podczas Festiwalu „Day of Welcomes", oficjalnych obchodów rozszerzenia Unii Europejskiej, w Letterkenny w Irlandii (2004) i na Europejskim Kongresie Kultury (Wrocław 2011); współorganizuje festiwal literatury awangardowej i nowych mediów Ha!wangarda.
Wygłaszała referaty na ponad 60 konferencjach międzynarodowych w Polsce i na świecie; gościła z wykładami na uczelniach polskich i zagranicznych, m.in. Uniwersytecie Tokijskim, Mills College w Oakland, School of the Arts Institute w Chicago, czy 11. James Joyce Summer School w Trieście. W ramach założonej wspólnie z Zenonem Fajferem Czytelni Liberatury w Krakowie prowadzi wykłady gościnne i warsztaty czytania liberatury.
Członkini the International James Joyce Foundation, Polskiego Towarzystwa Estetycznego oraz European Association of Modernist Studies.